Mitä uutta metka - metsätalouden kannustejärjestelmä tuo mukanaan?

Valtakunnallinen

Uusi metsätalouden kannustejärjestelmä eli metka astuu voimaan 1.1.2024. Väistyvän Kemera-tuen hakemuksien vastaanotto päättyi 1.10.2023. Kemera-tuen mukaista taimikon ja nuoren metsän hoitoa on vielä mahdollista toteuttaa vuoden ajan ja terveyslannoituksia aina 31.3.2026 asti kemera-hakemuksen hyväksymisestä.

Metka-tukea voi hakea taimikon ja nuoren metsän hoitoon, pienpuun keruuseen, terveyslannoituksiin, metsätieverkoston ylläpitoon, sekä määräaikaiseen suojeluun ja metsäluonnon hoitoon. Suometsien ojien kunnostamiseen ei enää jatkossa myönnetä tukea, mutta maanomistajat voivat hakea tukea suometsien hoitosuunnitelmien laatimiseen ja erilaisiin vesiensuojelutoimenpiteisiin. Uutena tuettavana työnmuotona Metkaan on tullut kulotus.

Puuntuotannon tukiin on hallitusohjelman mukaan tulossa noin 15 miljoonan euron vuosittaiset leikkaukset. Tämä heijastuu myös tulevat metka-tukijärjestelmän tukitasoihin. Leikkaukset tulevat kohdistumaan erityisesti taimikonhoidon ja nuoren metsän hoidon sekä pienpuun keruun tukia verrattuna aiemmin esitettyihin ja julkisuudessakin kerroittuihin tukitasoihin. Toisaalta terveyslannoituksen tukitasot tulevat nousemaan. Tarkemmat tukiehdot ja tukisummat määritelevä asetus vahvistettaneen loppuvuodesta.

Tukien haku helpottuu, sillä Metkassa ennakkosuunnitelmaa ei tarvitse tehdä taimikonhoidon ja nuoren metsän osalta, vaan metka-tukea haetaan töiden toteuttamisen jälkeen. Muista työlajeista on edelleen tehtävä ennakkosuunnitelma.

Metsänomistajan kannattaa ottaa huomioon, että esimerkiksi nuoren metsänhoidon tuki muuttuu mahdollisesti jonkin verran: tukea saa vain alle 12 metriselle metsälle havupuuvaltaisilla kohteilla ja alle 15 metrisille lehtipuuvaltaisille kohteille. Lisää tietoa saat paikalliselta metsäasiantuntijaltasi ja Metsäkeskuksen nettisivuilta.

Kirjoittaja:
Lea Jylhä MTK

Ajankohtaista

  1. Mhy Rautavaaran ja Mhy Savotan hallitukset allekirjoittivat aiesopimuksen fuusiosta

    Mhy Rautavaaran ja Mhy Savotan hallitukset allekirjoittivat aiesopimuksen fuusiosta

    Valtakunnallinen

    Metsänhoitoyhdistys Rautavaaran ja Metsänhoitoyhdistys Savotan hallitukset pitivät yhteisen kokouksen Iisalmessa maanantaina 17.8.2026. Kokouksen päätteeksi allekirjoitettiin aiesopimus yhdistysten toimintojen ja hallinnon yhdistämisestä.

    Lue lisää
  2. Metsäasiantuntija Panu Karhu metsänhoitoyhdistys Etelä-Savosta valittiin Vuoden Kympiksi viime vuonna. Vuonna 2026 etsitään ansioitunutta metsänhoitoyhdistystä.

    Ehdota ansioitunutta metsänhoitoyhdistystä Vuoden Kymppi -palkinnon saajaksi

    Valtakunnallinen

    Ehdota Vuoden kymppi -palkinnon saajaksi metsänhoitoyhdistystä, joka on tehnyt sinuun positiivisen vaikutuksen. Ehdotuksia voit jättää aina 20. syyskuuta saakka.

  3. Metsämiesten Säätiön uusi rahasto rakentaa siltoja metsäkeskusteluun

    Metsämiesten Säätiön uusi rahasto rakentaa siltoja metsäkeskusteluun

    Valtakunnallinen

    Metsämiesten Säätiön ensimmäinen alarahasto jakaa tunnustuspalkintoja Suomen metsäalaan merkittävästi vaikuttaneille henkilöille. Samalla se haluaa lisätä metsäalan ja muun yhteiskunnan vuoropuhelua.

2026 © Metsänhoitoyhdistykset

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.