Kevät on puumarkkinoilla kiireistä aikaa – onnistuneissa puukaupoissa kokonaisuus ratkaisee

Valtakunnallinen

Alkuvuoden kiireisimmät puukauppaviikot käydään perinteisesti touko-kesäkuun vaihteessa. Viikko 22 oli vuonna 2025 viime vuosien tapaan alkuvuoden kiireisin kauppaviikko.

Viikkoon 25 mennessä Suomen metsissä on tehty puukauppaa vajaan 19 miljoonan kuution edestä. Kauppamäärissä liikutaan lähes käsikädessä viime vuoden kanssa. Puun hinta on tilastoissa noussut hieman vuoden takaiseen verrattuna.

”Kumulatiiviset puukauppamäärät ovat pitkälti viime vuoden tasolla. Puun hinta on noussut alkuvuoden aikana ja se on osoitusta etenkin puun vahvasta kysynnästä. Puun hinnalla on oma merkityksensä metsänomistajien kauppasuunnitelmiin, mutta suurin yksittäinen taustatekijä on edelleen selkeästi metsänhoidolliset tarpeet”, MTK:n tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen kommentoi.

Alkuvuoden aikana kysyntää on ollut tasaisesti kuitu- ja tukkipuulle. Energiapuun osalta kauppamäärissä on havaittu laskua. Tätä selittää Karttusen mukaan leuto talvi ja käyttämättömät varastot.

Hintatilastot antavat vain suurpiirteistä tilannetta valtakunnallisesta ja alueellisista puumarkkinoista. Tilastot tarjoavat metsänomistajille tärkeää informaatiota ja MTK:n sekä metsänhoitoyhdistysten jäsenet pystyvätkin seuraamaan puumarkkinatietoja helposti MTK:n mobiiliappissa ja verkkosivuilla.

Jos puukauppa on ajankohtaista, kannattaa kaupoissa hyödyntää alueellisten metsänhoitoyhdistysten ammattitaitoa.

”Kilpailutus on merkittävässä roolissa puukaupoissa ja ostajakohtaiset erot tulevat näin hyvin esille. Ennakoimalla metsän hoitotarpeita voi oman yhdistyksen metsäneuvojan kanssa suunnitella puukauppoja hyvissä ajoin ja näin pystytään huomioimaan metsän ja metsänomistajan mahdolliset tarpeet paremmin”, Karttunen kommentoi.

Ajankohtaista

  1. Nyt on aika nostaa esiin metsänhoitoyhdistyksien tähtiä – Vuoden Kymppi -palkinto julkistetaan lokakuussa

    Nyt on aika nostaa esiin metsänhoitoyhdistyksien tähtiä – Vuoden Kymppi -palkinto julkistetaan lokakuussa

    Valtakunnallinen

    Ehdota Vuoden kymppi -palkinnon saajaksi metsänhoitoyhdistyksen toimihenkilöä tai tiimiä, joka on tehnyt sinuun positiivisen vaikutuksen. Ehdotuksia voit jättää aina 21. syyskuuta saakka.

    Lue lisää
  2. Metsä on enemmän kuin työ – vahva luontosuhde yhdistää metsäammattilaisia

    Metsä on enemmän kuin työ – vahva luontosuhde yhdistää metsäammattilaisia

    Valtakunnallinen

    MTK:n ja metsänhoitoyhdistyksien asiantuntijat kokoontuivat keväällä ympäri Suomea yhteen pohtimaan metsien merkitystä heille ammattilaisina.

  3. Metsävähennyksen korotusta odotetaan voimaan vuoden 2026 alussa

    Metsävähennyksen korotusta odotetaan voimaan vuoden 2026 alussa

    Valtakunnallinen

    Hallituksen esitys metsävähennyksen korotuksesta 75:een prosenttiin annettiin eduskunnalle toukokuun alussa, ja se on parhaillaan valiokuntakäsittelyssä. MTK pitää esitettyä lainmuutosta tärkeänä panostuksena pitkäjänteiseen perhemetsätalouteen.

2025 © Metsänhoitoyhdistykset