Lapissa yhdistyy viisi metsänhoitoyhdistystä

Valtakunnallinen

Mhy Metsä-Lappi aloittaa toiminnan 1.1.2024

Lapissa viiden metsänhoitoyhdistyksen valtuustot ovat tehneet päätöksen yhdistymisestä. Fuusiossa ovat mukana Itä-Lapin, Kittilän, Sallan, Sodankylän ja Rovaniemen metsänhoitoyhdistykset. Tavoitteena on tarjota jäseninä oleville metsänomistajille nykyistä kattavammat palvelut kilpailukykyisesti, lisätä edunvalvonnan vaikuttavuutta ja vastata kiristyvään kilpailuun metsäomaisuuden hoitoon liittyvissä palveluissa. Kaikki nykyiset toimipisteet säilyvät henkilöstöineen.


”Tämän päivän fuusiopäätös on merkittävä askel lappilaisten metsänomistajien ja jäsentemme yhteisen vaikuttamisen puolesta. Haluamme tällä päätöksellä varmistaa, että lappilainen metsänomistaja saa tarvitsemansa palvelut läheltä ja ammattitaidolla”, toteaa fuusioneuvotteluita johtanut Hannu Välikangas Kemijärveltä.

Uusi yhdistys aloittaa toimintansa 1.1.2024 ja sen nimeksi tulee Metsänhoitoyhdistys Metsä-Lappi. Muodostuvalla yhdistyksellä on noin 7 000 metsänomistajaa jäsenenä ja heitä palvelee 25 toimihenkilöä.

Fuusion jälkeen Lapin alueella toimii kaksi metsänhoitoyhdistystä. Länsi- ja Ylä-Lapin alueella toimiva Mhy Lappi on muodostunut vuoden 2021 alussa niin ikään viiden metsänhoitoyhdistyksen fuusiona.

Lisätiedot:
Annakaisa Heikkonen
kenttäpäällikkö, MTK Metsänomistajat
neuvotteluryhmän sihteeri
puh. 050 431 4498

Hannu Välikangas
puheenjohtaja, Mhy Itä-Lappi
neuvotteluryhmän puheenjohtaja
puh. 040 514 8766

Ajankohtaista

  1. Metsänhoitoyhdistykset Karhu, Pirkanmaa, Pohjois-Pirkka, Roine ja Satakunta yhdistävät toimintansa.

    Viisi metsänhoitoyhdistystä yhdistyy – Metsänhoitoyhdistys Länsi-Suomi aloittaa toukokuussa 2026

    Valtakunnallinen

    Metsänhoitoyhdistykset Karhu, Pirkanmaa, Pohjois-Pirkka, Roine ja Satakunta yhdistävät toimintansa. Uusi Metsänhoitoyhdistys Länsi- Suomi ry aloittaa toimintansa 1.5.2026.

    Lue lisää
  2. Suomen Metsäsäätiön apurahahaku taas avoinna

    Suomen Metsäsäätiön apurahahaku taas avoinna

    Valtakunnallinen

    Tämän syksyn apurahahaussa painotetaan tiedettä ja tutkimusta, lasten ja nuorten metsäkasvatusta sekä vaikuttajaviestintää.

  3. Suurjännitelinjat

    Uudistettu lunastuslaki on merkittävä parannus omaisuudensuojaan

    Valtakunnallinen

    Uudistettu lunastuslaki tuo metsänomistajille merkittävästi vahvemman omaisuudensuojan. Se takaa reilummat korvaukset sekä vahvistaa maanomistajien asemaa neuvotteluissa.

2025 © Metsänhoitoyhdistykset