Valtakunnallisessa Metsämarssissa juhlitaan hyvän metsänhoidon merkitystä suomalaisille

Valtakunnallinen

Metsämarssi metsänhoitoyhdistys

Metsämarssia vietetään ympäri Suomea viikolla 37 (11.9.-17.9.). Viikon aikana tuodaan esille erityisesti metsänhoidon, metsien monipuolisen käytön ja metsänomistajien roolia suomalaisessa yhteiskunnassa. Tempaukseen ovat tervetulleita kaikki metsistä kiinnostuneet suomalaiset.

Ensimmäinen metsämarssi järjestettiin vuonna 1950, jolloin tapahtuman tavoitteena oli yksityismetsien puuntuotannon lisääminen. Yli 70 vuotta myöhemmin suomalaismetsiin onkin sitoutunut lähes kaksi kertaa enemmän puuta. Lisäyksen määrä on huimat miljardi mottia.

Metsämarssi-viikolla järjestetään useita alueellisia tapahtumia, joiden järjestäjinä toimivat paikalliset Metsänhoitoyhdistykset. Lista viikon tapahtumista.

Sosiaalisen median kanavissa Metsämarssi-aiheista sisältöä löytyy MTK:n, Metsänomistajien ja Metsämarssi -kanavissa. Lisäksi metsänomistajat voivat jakaa viikon aikana sisältöä omista metsistään tunnuksella #metsämarssi2023.

Suomessa tehdään vuosittain yli 100 000 puukauppaa, ja niiden vaikutus on koko tuotantoketjulle merkittävä. Ilmastohyötyjen lisäksi metsänomistajat panostavat jatkuvasti enemmän myös luonnon monimuotoisuuden turvaamiseen.

”Metsänomistajien vapaus päättää oman metsänsä hoidosta ja käyttötarkoituksesta on tärkeää myös tulevaisuudessa. Taloudellisen turvan lisäksi metsät tarjoavat luontoarvoja, joiden olemassaolon metsänomistajat haluavat huomioida.  Tule kanssamme juhlistamaan metsänhoidon ja monipuolisen metsien käytön merkitystä vuoden 2023 Metsämarssin merkeissä”, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila kannustaa.

Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan viikon tapahtumia. Jos kaipaat lisätietoja Metsämarssista tai alueellisista tapahtumista, voit olla matalalla kynnyksellä yhteydessä MTK:n asiantuntijoihin.

Metsämarssin järjestäjinä toimivat MTK, Metsänhoitoyhdistykset ja SLC. 

Ajankohtaista

  1. Mhy Rautavaara ja Mhy Savotta yhdistymässä

    Mhy Rautavaara ja Mhy Savotta yhdistymässä

    Valtakunnallinen

    Metsänhoitoyhdistys Rautavaara ja Metsänhoitoyhdistys Savotta aloittavat valmistelut, jotka tähtäävät fuusioitumiseen 1.1.2027 alkaen.

    Lue lisää
  2. puukauppaa metsänomistajan ehdoilla

    Metsänhoitoyhdistyksien puukauppapalveluissa iso muutos tulossa

    Valtakunnallinen

    Metsänhoitoyhdistykset kehittävät palvelujaan vastaamaan paremmin metsänomistajien odotuksia. Yhä tärkeämmiksi nousevat päätöksenteon tuki, myyntikohteiden huolellinen valmistelu, tiedon laatu sekä koko prosessin hallittu läpivienti.

  3. Näin varmistat, että lintujen pesimäaikaiset rajoitukset tulevat huomioiduksi 

    Näin varmistat, että lintujen pesimäaikaiset rajoitukset tulevat huomioiduksi

    Valtakunnallinen

    Metsälakiin ja luonnonsuojelulakiin esitetään muutoksia, joiden tavoitteena on täsmentää EU:n lintudirektiivin toimeenpanoa Suomessa. Lakimuutosten taustalla on EU:n tuomioistuimen ratkaisu, joka täsmensi lintudirektiivin tulkintaa.  

2026 © Metsänhoitoyhdistykset

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.