Yläkoululaisten metsätietämys testattiin Hyytiälän metsäasemalla

Valtakunnallinen

metsävisa vilma issakainen

Valtakunnallisen Metsävisan finaali kisattiin 22.5. Hyytiälän metsäasemalla Juupajoella. Loppukilpailun voitti Aaro Heide Iisalmesta, toiseksi tuli Iiro Juntunen Suomussalmelta ja kolmossijan vei Tuure Sarilampi Kouvolasta. 

Kouluilla alkuvuonna kirjallisesti suoritettavan kisan 50 parasta kutsutaan loppukilpailuun. Loppukilpailuun pääseminen yli 20 000 alkukilpailun suorittaneen joukosta on jo saavutus. Finaalikilpailussa tehtävät suoritetaan maastossa. Osa rasteista on Metsävisan järjestämisessä mukana olevien organisaatioiden pitämiä. 

Tuhon aiheuttajia tunnistettiin maastossa

MTK:n ja Metsänhoitoyhdistysten rastia piti tänä vuonna Juupajoen alueella metsäasiantuntijana toimiva Henna Heikkilä Mhy Pohjois-Pirkasta. Rastilla tunnistettiin erilaisia metsätuhoja. Aihe on varsin ajankohtainen, kun myrskyjä ja kirjanpainajaa yhä suuremmissa määrin esiintyy. Henna kommentoi Metsävisan finaalin olleen kaikin puolin mukava kisatapahtuma.  

Metsävisa tehdään yhteistyössä

Metsävisan organisoi yli 40 vuoden kokemuksella Suomen Metsäyhdistys yhdessä Biologian ja Maantieteen opettajien liiton kanssa. Kilpailun taustajoukoissa toimii usea eri metsäalan organisaatio ja yritys. Metsänhoitoyhdistykset tukevat Metsävisan järjestämistä tarjoamalla yläkoululaisille kesätöitä eri puolilla Suomea. Kiinnostuksen metsäalan työpaikkaa kohtaan ilmoittaneiden oppilaiden kesken arvottiin tänä vuonna yhteensä 11 kesätyöpaikkaa eri puolelta Suomea. 

Kesätöitä metsävisailijoille tarjoavat tänä vuonna Metsänhoitoyhdistykset Etelä-Karjala, Kainuu, Karhu, Lappi, Länsi-Uusimaa, Metsäpohjanmaa, Oulun seutu, Pohjois-Pirkka, Salometsä ja Savotta. Lisäksi pääkaupunkiseudulla kesätyöpaikan tarjoavat MTK ja Metsäyhdistys yhdessä.

Koulut voivat itse päättää Metsävisaan osallistumisesta, joten kannattaa kannustaa opettajia ilmoittautumaan mukaan. Koulutason kisa käydään helmikuussa. 

Lisätietoja: Asta Sarkki, MTK, puh. 040 148 9933 ja työpaikkoja tarjoavien Metsänhoitoyhdistysten johtajat

Kuva: Vilma Issakainen/SMY ry

Ajankohtaista

  1. Metsänhoitoyhdistykset Länsi-Suomessa aloittaneet fuusioneuvottelut

    Metsänhoitoyhdistykset Länsi-Suomessa aloittaneet fuusioneuvottelut

    Valtakunnallinen

    Useat Länsi-Suomen metsänhoitoyhdistykset ovat käynnistäneet neuvottelut mahdollisesta yhdistymisestä.

    Lue lisää
  2. Monimuotoinen metsä osa 2: Säästöpuut ja tekopökkelöt metsän monimuotoisuuden tukipilareina

    Monimuotoinen metsä osa 2: Säästöpuut ja tekopökkelöt metsän monimuotoisuuden tukipilareina

    Valtakunnallinen

    Säästöpuiden ja tekopökkelöiden jättäminen on tehokas tapa rikastuttaa metsäluontoa ja samalla parantaa metsän kestävyyttä.

  3. Metsätalouden riskit hallintaan hyvällä metsänhoidolla 

    Metsätalouden riskit hallintaan hyvällä metsänhoidolla

    Valtakunnallinen

    Luonnonvoimille emme voi mitään, mutta niiden metsille aiheuttamia tuhoja voi minimoida kaiken ikäisissä metsissä metsänhoidon keinoin.

2025 © Metsänhoitoyhdistykset