MTK:n Tiirola: Puumarkkinat jäähtyivät, mutta edunvalvonta käy kuumana – "Pitkäjänteisen työn tulos näkyy"

Valtakunnallinen

MTK:n metsävaltuuskunnan kokouksessa 30.10.2025 Mikko Tiirola varoitti puumarkkinoiden nopeista muutoksista ja kehotti metsänomistajia tarkkaavaisuuteen. Puumarkkinoiden turbulenssin keskellä, onnistumiset metsänomistajien edunvalvonnassa luovat uskoa tulevaisuuteen.

– Keväällä puukauppa kävi kuumana, mutta kesän jälkeen markkinat jäähtyivät yllättävän nopeasti. Yksi suurista metsäyhtiöistä perui jopa jo annettuja puukauppatarjouksia. Tällainen äkkijarrutus on vaarallista, Tiirola totesi.

Hän muistutti, että puukauppa on helppo pysäyttää, mutta vaikea käynnistää. Tiirola lähetti suorat terveiset ministerin puumarkkinatyöryhmään:

– Mitä kauempana poliitikot pysyvät puumarkkinoilta, sen parempi.

Tiirola kehotti metsänomistajia seuraamaan markkinatilannetta tarkasti ja hyödyntämään metsänhoitoyhdistysten tarjoamia palveluita, kuten valtakirjakauppaa ja MTK:n jäsen mobiilisovelluksen palveluita, joka tarjoaa ajankohtaista puumarkkinatietoa suoraan metsänomistajan taskuun. 

Pitkäjänteinen edunvalvonta tuotti tulosta

Vaikka markkinat myllertävät, Tiirola toi esiin myös merkittäviä voittoja metsänomistajien edunvalvonnassa. Metsävähennyksen korotus ja lunastuslain uudistus ovat hänen mukaansa järjestön vuosikymmenen mittaisen ammattimaisen edunvalvonnan tulosta.

– Nyt jokainen metsänomistaja saa vastinetta maksamilleen edunvalvontamaksuille, Tiirola painotti.

Tiirola kiitti erityisesti MTK:n elinvoimalinjaa ja MTK:n Säätiötä, jotka ovat olleet keskeisiä toimijoita omaisuudensuojan vahvistamisessa. Tiirola korosti, että nämä saavutukset eivät ole syntyneet sattumalta, vaan ne ovat määrätietoisen ja pitkäjänteisen vaikuttamistyön tulosta.

– Tämä on osoitus siitä, että kun järjestö toimii yhtenäisesti ja ammattimaisesti, saamme aikaan konkreettisia tuloksia metsänomistajien hyväksi, Tiirola totesi.

Ajankohtaista

  1. Mäntymetsä

    Tiirola: Orpo ja Purran hallitus ratkaisemassa ennallistamisen hintalapun

    Valtakunnallinen

    Lue lisää
  2. Kuva: Vilma Issakainen

    Yläkoululaisten metsävisan kysymykset haastavat alan ammattilaisenkin

    Valtakunnallinen

    Yläkoululaisten valtakunnallisen Metsävisan finaali järjestettiin 21. toukokuuta Espoossa. Loppukilpailuun kutsuttiin 50 alkukilpailussa parhaiten menestynyttä nuorta eri puolilta Suomea. Kilpailun voittajakolmikko olivat Teemu Jakkula Helsingistä, Martta Lappalainen Keuruulta ja Unto Holstila Espoosta. Alkukilpailussa hyvin pärjänneille tarjotaan kesätyöpaikkoja metsänhoitoyhdistyksissä eri puolilla Suomea.

  3. MTK: Uusi hanke tukee metsänomistajia ilmastoviisaissa valinnoissa

    MTK: Uusi hanke tukee metsänomistajia ilmastoviisaissa valinnoissa

    Valtakunnallinen

    Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK ry on saanut Juuret tiedossa -hankekokonaisuudesta merkittävän rahoituksen Ilmastoviisas metsänomistaja: tieto, toiminta ja omistajuus (ILMO) -hankkeelle. Juuret tiedossa -kokonaisuuden tavoitteena on edistää ilmastokestäviä metsänhoidon käytäntöjä, vahvistaa talousmetsien kasvukykyä ja kasvattaa hiilinieluja nyt ja pitkällä aikavälillä.

2026 © Metsänhoitoyhdistykset

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.