MTK:n Tero Hemmilä Suomen Metsäsäätiön hallintoneuvoston puheenjohtajaksi

Valtakunnallinen

Suomen Metsäsäätiön hallintoneuvosto on valinnut uudeksi puheenjohtajakseen MTK:n puheenjohtaja Tero Hemmilän. Edellinen hallintoneuvoston puheenjohtaja oli Juha Marttila

- Suomen Metsäsäätiö on metsäalan keskeisiä toimijoita ja otan hallintoneuvoston puheenjohtajuuden innolla vastaan. Metsäsäätiö on viime vuosina onnistunut nostamaan apurahojen määrän vuositasolla kahteen miljoonaan euroon, mikä on lahjoitusvaroin toimivalta säätiöltä kova juttu. Näen silti kovasti potentiaalia säätiön markkinoinnissa. Säätiön tekemä työ metsäelinkeinon puolesta on jokaiselle suomalaiselle metsänomistajalle erittäin tärkeää ja ansaitsee tulla vielä laajemmin tunnetuksi, Hemmilä kertoo.

Varapuheenjohtajana jatkaa viestintäjohtaja, BA Wood and Energy, Satu Härkönen Stora Ensosta. Hallintoneuvosto valitsi myös säätiön hallituksen jäsenet. Hallitus järjestäytyi ja valitsi keskuudestaan puheenjohtajan.

Hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Stora Enson yksityispuukaupan johtaja Tuomas Tiilikainen. Tiilikainen on toista vuotta säätiön hallituksessa. Edellinen puheenjohtaja Juha Jumppanen toimi säätiön hallituksessa viiden vuoden ajan. Varapuheenjohtajana jatkaa MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola.

Suomen Metsäsäätiön toiminta perustuu pääosin vapaaehtoisiin lahjoituksiin puukaupan yhteydessä. Viime vuosina noin joka kolmannessa puukaupassa on lahjoitettu metsäsäätiömaksu.

Ajankohtaista

  1. Metsänhoitoyhdistykset Savotta ja Sotkamo käynnistävät yhdistymisselvityksen

    Metsänhoitoyhdistykset Savotta ja Sotkamo käynnistävät yhdistymisselvityksen

    Valtakunnallinen

    Mhy:t Savotta ja Sotkamo ovat päättäneet käynnistää selvitystyön mahdollisesta yhdistymisestä. Yhdistysten hallitukset ovat käsitelleet asiaa ja suhtautuvat jatkovalmisteluun myönteisesti.

    Lue lisää
  2. Puukauppaa uudistettiin metsänomistajan edun vahvistamiseksi

    Puukauppaa uudistettiin metsänomistajan edun vahvistamiseksi

    Valtakunnallinen

    Metsänhoitoyhdistykset uudistivat puukauppapalvelunsa vahvistaakseen metsänomistajan etua, tavoitteiden saavuttamista ja oikeuksia koko puukaupan ajan.

  3. Hakkuukone metsässä kaataa mäntyä.

    Metsäkatoasetus – mitä se tarkoittaa metsänomistajalle?

    Valtakunnallinen

    Metsäkatoasetus tuo uusia velvoitteita puukauppaan, mutta metsänomistaja saa apua metsänhoitoyhdistykseltä. Tärkeintä on huolehtia, että kaikki kauppaan liittyvät asiakirjat ovat tallessa ja hakkuut on metsälain ja asetuksen vaatimusten mukaisesti.

2026 © Metsänhoitoyhdistykset

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.