Metsänhoitoyhdistykset Rokua-Paljakka ja Koillismaa yhdistymisneuvotteluissa

Valtakunnallinen

Metsänhoitoyhdistys Rokua-Paljakan ja Koillismaan valtuustojen kokoukset ovat 13.4.2026 hyväksyneet aiesopimuksen, joka toteutuessaan yhdistäisi metsänhoitoyhdistysten kaiken toiminnan sekä hallinnon. Alueen nykyiset metsänhoitoyhdistykset haluavat tarjota jäsenilleen laadukkaat ja nykyistä kattavammat palvelut metsäomaisuuden hoitoon lähellä metsänomistajaa koko toimialueella kilpailukykyisesti, tarjota vaikuttavaa paikallista edunvalvontaa sekä kehittää metsänhoitoyhdistysten jäsenille tarjottavia palveluita myös pitkällä tähtäimellä. Toimihenkilöiden osalta tavoitteena on lisätä resursseja ja osaamista, kehittää työnkuvia sekä yhtenäistää toimintatapoja. Tavoitteena on, että isomman yhdistyskoon ansiosta metsäomistajien asettamien tavoitteiden saavuttaminen olisi mahdollista.

Toteutuessaan yhdistykset palvelisivat Kuivaniemen, Pudasjärven, Taivalkosken, Kuusamon, Posion, Puolangan, Utajärven sekä Vaalan metsänomistajia. Jäseniä olisi yli 7 000. Toimipaikat säilyisivät nykyisellään ja työntekijät siirtyisivät tulevaan metsänhoitoyhdistykseen vanhoina työntekijöinä. 

Tavoitteena on toteuttaa fuusio 1.1.2027 ja yhdistyksen nimi on Metsänhoitoyhdistys Pohjois-Suomi ry. 

Lisätietoja antavat

Mhy Koillismaa johtaja Antti Härkönen 0400-157422

Mhy Koillismaa hallituksen pj Heikki Lehtiniemi 040-4169758

Mhy Rokua-Paljakan hallituksen pj Pekka Välinen 0400-299254

Mhy Rokua-Paljakan toiminnanjohtaja Jukka Kauppinen 044-0167100

Ajankohtaista

  1. Metsänhoitoyhdistykset Savotta ja Sotkamo käynnistävät yhdistymisselvityksen

    Metsänhoitoyhdistykset Savotta ja Sotkamo käynnistävät yhdistymisselvityksen

    Valtakunnallinen

    Mhy:t Savotta ja Sotkamo ovat päättäneet käynnistää selvitystyön mahdollisesta yhdistymisestä. Yhdistysten hallitukset ovat käsitelleet asiaa ja suhtautuvat jatkovalmisteluun myönteisesti.

    Lue lisää
  2. Puukauppaa uudistettiin metsänomistajan edun vahvistamiseksi

    Puukauppaa uudistettiin metsänomistajan edun vahvistamiseksi

    Valtakunnallinen

    Metsänhoitoyhdistykset uudistivat puukauppapalvelunsa vahvistaakseen metsänomistajan etua, tavoitteiden saavuttamista ja oikeuksia koko puukaupan ajan.

  3. Hakkuukone metsässä kaataa mäntyä.

    Metsäkatoasetus – mitä se tarkoittaa metsänomistajalle?

    Valtakunnallinen

    Metsäkatoasetus tuo uusia velvoitteita puukauppaan, mutta metsänomistaja saa apua metsänhoitoyhdistykseltä. Tärkeintä on huolehtia, että kaikki kauppaan liittyvät asiakirjat ovat tallessa ja hakkuut on metsälain ja asetuksen vaatimusten mukaisesti.

2026 © Metsänhoitoyhdistykset

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.