METKA-järjestelmässä kokeillaan uutta luonnonhoidon tukimallia
Valtakunnallinen
Metsätalouden kannustejärjestelmässä (METKA) kokeillaan luonnonhoidossa tulosperusteisia tukia ja ympäristöllisiä tarjouskilpailuja. Kokeilut koskevat suon ennallistamista, lehtojen luonnonhoitoa, virtavesien suojavyöhykkeiden jättämistä sekä lehtipuusekoituksen jättämistä taimikon ja nuoren metsän hoitotyössä. Kokeilulla testataan uusia tapoja edistää kestävää metsätaloutta. Kokeilut palvelevat myös ennallistamisasetuksen vaatimusten toteuttamista.
Kokeilut käynnistyvät vaiheittain
Ensimmäisinä käynnistyvät suon ennallistamiseen ja lehtojen luonnonhoitoon liittyvät kokeilut heinäkuun alussa. Metsäkeskus järjestää hankkeita koskevan tarjouskilpailun. Suojavyöhykkeitä ja lehtipuusekoituksen lisäämistä koskevat kokeilut käynnistyvät vuoden 2027 alussa. Kokeilut päättyvät vuonna 2029.
Suon ennallistamisen, lehdon luonnonhoidon ja suojavyöhykkeen jättämisen tukien hakemisessa testataan ympäristöllistä tarjouskilpailua. Tarjouskilpailussa maanomistaja ilmoittaa hakemuksessaan, paljonko hän tarvitsee tukea hankkeen toteuttamiseen. Rahoitettavaksi valitaan hankkeet, jotka tuottavat suurimman luontohyödyn suhteessa vaadittuun rahoitukseen. Luontohyödyn kriteereinä käytetään mm. kohteen kokoa ja sijaintia sekä kuolleen puun määrää. Kaikilla kolmella hanketyypillä on omat valintaperusteensa, jotka löytyvät valtioneuvoston asetuksesta.
Osa tuesta maksetaan saavutetun tuloksen perusteella
Tuet maksetaan toteutetun työn ja saavutetun tuloksen perusteella. Soiden ennallistamisen ja lehdon luonnonhoidon tuesta valtaosa (80 %) maksetaan suunnitelman mukaisten töiden toteuttamisen jälkeen. Loppuosa (20 %) maksetaan noin kahdeksan vuoden kuluttua toteutuksesta, kun hankkeella tavoitellut tulokset on saavutettu ja kohteen palautuminen kohti luonnontilaa edistynyt.
Virtavesien suojavyöhykkeiden tuki maksetaan yhdellä kertaa työn toteutuksen eli vyöhykkeen perustamisen jälkeen.
Taimikon ja nuoren metsän hoidossa perustukea korotetaan 20 eurolla hehtaaria kohden, jos kohteella on jätetty keskimääräistä enemmän lehtipuuta. Tuoreilla ja sitä ravinteikkaammilla kasvupaioilla lehtipuuta pitää olla jätetty vähintään 30 prosenttia ja kuivahkoilla tai sitä karummilla kasvupaikoilla vähintään 15 prosenttia kasvatettavan puuston runkoluvusta. Kaikilla kohteilla ei ole luontaisia edellytyksiä jättää vaadittua määrää lehtipuusekoitusta. Näillä kohteilla maanomistaja saa taimikon ja nuoren metsän hoidon perustuen, joka vuoden 2027 alusta on 180 euroa hehtaarille.
Lisätietoja tukiehdoista ja tuen hakemisesta löytyy metsäkeskuksen sivuilta: https://www.metsakeskus.fi/fi/metsatalouden-tuet/metka-tuet/tulosperusteisten-tukien-ja-tarjouskilpailujen-kokeilu
Nykyiset luonnonhoidon tuet jatkuvat kokeilun rinnalla
METKA-tukea voidaan hakea myös ns. perinteiseen malliin luonnonhoitohankkeisiin. Tällöin tukea voidaan myöntää hankehaun perusteella tai ilman hankehakua yksityisten maanomistajien yhteishankkeeseen tai yksittäisen yksityisen maanomistajan toteuttamaan hoitotyöhön. Metsäkeskuksen suunnittelemissa alueellisissa luonnonhoitohankkeissa METKA-tuki myönnetään metsäkeskuksen järjestämän hankehaun perusteella maanomistajalle. Hankehaussa metsäkeskus valitsee luonnonhoitohankkeille tekijät. Metsäluonnon hoitohankkeen tukihakemuksen voi jättää maanomistaja, maanomistajan avustaja tai asiamies.
Myös ympäristötukihakemuksen laadinnan yhteydessä metsänomistaja voi hakea korvausta elinympäristön hoito- ja käyttösuunnitelman laatimiseen ja töiden toteuttamiseen.
Kirjoittaja ja lisätiedot:
Lea Jylhä, lea.jylha@mtk.fi
asiantuntija, metsäpolitikka- ja lainsäädäntö
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto
Ajankohtaista
Näin varmistat, että lintujen pesimäaikaiset rajoitukset tulevat huomioiduksi
Valtakunnallinen
Metsälakiin ja luonnonsuojelulakiin esitetään muutoksia, joiden tavoitteena on täsmentää EU:n lintudirektiivin toimeenpanoa Suomessa. Lakimuutosten taustalla on EU:n tuomioistuimen ratkaisu, joka täsmensi lintudirektiivin tulkintaa.
Metsän uudistamista ja kasvatushakkuiden laatua vauhditetaan lakimuutoksilla
Valtakunnallinen
Metsälakiin valmistellaan muutoksia, joilla pyritään vahvistamaan positiivisia ilmastovaikutuksia. Maa- ja metsätalousministeriö asettama työryhmä valmistelee metsälakiin ja sitä täydentävään asetukseen muutoksia, joilla toimeenpannaan hallituksen linjauksia metsien kasvua ja maankäyttösektorin hiilinieluja tukevista toimista.
