Ympäristötuki: Mhy auttaa kohteiden selvittämisessä ja tuen hakemisessa

kymenlaakso

Metsälain 10 pykälän kohteet rajataan metsätalouden ulkopuolelle. Ympäristötuki on osa metka-tukijärjestelmää ja sen ansiosta näistä muutenkin talouskäytön ulkopuolella olevista saa korvauksen. Onko asia näin yksinkertainen?

- On. Ympäristötuki on 10 vuoden määräaikainen sopimus, jossa suojelukorvaus maksetaan metsänomistajalle, metsäasiantuntija Joni Hinkkuri vahvistaa.

Metsälain 10 §:n kohteen määrittelemät kohteet kuten purot ja norot lähiympäristöineen ovat tukikelpoisia kohteita.

Tällainen kohde voi olla esimerkiksi puro, jonka ympäriltä löytyy kerroksellisuutta sekä reippaankokoinen suojakaistale, jota ei käsitellä.

Koska luvassa on metsänomistajalle pelkkää hyötyä, ei ole ihme, että kiinnostus ympäristötukeen on kasvanut viime aikoina.

- Mikäli tilallasi on metsälakikohteita tai muita arvokkaita ympäristökohteita, niin riittää kun otat yhteyttä omaan metsäasiantuntijaan ja ympäristötukeen erikoistuneet asiantuntijat käyvät sitten katsomassa kohteen, Hinkkuri kertoo.

Minkälainen metsä saa ympäristötukea

Ympäristötuella rahoitettavat kohteet ovat esimerkiksi puustoisia metsälain 10 §:n mukaisia erityisen tärkeitä elinympäristöjä tai monimuotoisuusarvoltaan merkittäviä METSO-ohjelman elinympäristöjä, jotka eivät pienuutensa vuosi sovellu METSO-kohteeksi.

Tärkein valintakriteeri on kohteen ekologinen laatu eli metsien monimuotoisuudelle arvokkaat rakennepiirteet, kuten puuston ja vesitalouden luonnontilaisuus sekä lahopuusto.

Lahopuut ovat tärkeitä metsien ekologisen kestävyyden kannalta, sillä ne suovat elinsijaa monille uhanalaisille hyönteisille ja sienille.

Vähäpuustoisia kohteita kuten kitu- ja joutomaiden soita ja kallioita ei pääsääntöisesti rahoiteta. Tasaikäinen talousmetsä ei sovellu ympäristötuen kohteeksi.

Paljonko ympäristötuki on?

Tuen määrä on tapauskohteinen ja siihen vaikuttaa esimerkiksi hakattavissa olevan puun määrä.

Uutta ympäristötuessa on lahopuusta maksettava kannustinkorvaus. Kannustinkorvaus on enintään 20 prosenttia ympäristötuesta. Kuollutta puuta pitää olla kannustinkorvaukseen laskettavalla kuviolla vähintään 10 kuutiometriä ja 20 kuutiometriä hehtaaria kohden.

Miten tukea haetaan?

Ympäristötukihakemuksen laadintaa varten tarvitaan asiantuntemusta elinympäristön, luontoarvojen sekä puustotietojen määrittämiseen. Mhy Kymenlaakson ympäristötukiin erikoistuneet metsäasiantuntijat kartoittavat kohteen ja tekevät tukihakemuksen. Riittää kuitenkin, että otat yhteyttä omaan metsäasiantuntijaan ja kerrot kiinnostuksesta ympäristötukeen, niin hän välittää asian eteenpäin.

Kenelle ympäristötuki maksetaan? Kuka maksaa valmistelutyön?

Veronalainen ympäristötuki sekä korvaus tuen valmistelusta tulevat maanomistajalle. Mhy Kymenlaakso lähettää metsänomistajalle laskun valmistelutyöstä (jonka Metsäkeskus korvaa metsänomistajalle). Mhy:n laskussa on arvonlisävero, jonka metsänomistaja huomioi omassa alv-tilityksessä. Valmistelu on siten käytännössä maksutonta metsänomistajalle.

Kiinnostuitko ympäristötuesta? Ota yhteyttä omaan metsäasiantuntijaasi>>

Ajankohtaista

  1. Harjoittelijaksi Mhy Kymenlaaksolle

    Harjoittelijaksi Mhy Kymenlaaksolle

    Kymenlaakso

    Opiskeletko metsäalaa? Hyvä! Mhy Kymenlaakso etsii kesälle 2026 kahta asiakaspalveluhenkistä metsäharjoittelijaa. Harjoittelijana pääset tutustumaan kaikkiin palveluihimme ja monipuolisiin työnkuviin. Opit uutta käytännön metsätaloudesta sekä pääset kehittämään asiakaspalvelu- ja viestintätaitojasi.

    Lue lisää
  2. Lumisia tykkypuita talvimaisemassa

    Mhy Kymenlaakson metsäasiantuntijoissa väliaikaisia muutoksia

    Kymenlaakso

    Mhy Kymenlaakson metsäasiantuntijoista Sanna Ahtiainen, Heidi Ahonen ja Anni Korhonen jäävät vanhempainvapaalle. Heidän sijaisinaan metsänomistajia palvelee viime kesältä tutut harjoittelijat Otto Holmsten, Hanna Metsälä ja Lauramaija Sinkkonen. Otto, Hanna ja Lauramaija saivat syksyn aikana opinnot valmiiksi ja jatkavat metsäasiantuntijan sijaisina Mhy Kymenlaaksossa.

  3. Mhy Kymenlaakson toimistopäällikkö Eija Auviselle on myönnetty ansioristi

    Mhy Kymenlaakson toimistopäällikkö Eija Auviselle on myönnetty ansioristi

    Kymenlaakso

    Metsänhoitoyhdistys Kymenlaakson toimistopäällikkö Eija Auviselle on myönnetty itsenäisyyspäivänä 6.12.2025 Suomen Leijonan ansioristi. Suomen Leijonan ansioristi on valtiollinen kunniamerkki, joka myönnetään ansiokkaasta työstä Suomen hyväksi. Ansioristin voi ansaita huomattavista siviili- ja sotilasansioista.