Mhy Kymenlaakson uusi metsäasiantuntija

kymenlaakso

Olli Karppisen siirryttyä metsäasiantuntijasta korjuuesimieheksi, piti hänen aiempi tehtävänsä Anjalan, Mämmälän, Napan, Niinimäen, Raussilan, Ummeljoen, Värälän, Villikkalan ja Vilppulan alueen metsäasiantuntijana täyttää. Monien saamiemme hakemusten seasta tehtävään valikoitui Inka Oksanen, joka hyppäsi Ollin saappaisiin maanantaina 15.9.  

Kokenut metsänhoitoyhdistysläinen

Inka on aloittanut metsänhoitoyhdistystaipaleensa Mhy Eteläisellä Metsäreviirillä harjoittelijana. Valmistuttuaan hän sai metsäasiantuntijan paikan Mhy Pohjois-Savosta ja nyt hän jatkaa metsäasiantuntijana Mhy Kymenlaaksossa.  

Inka muuttaa Kymenlaaksoon työn perässä, mutta myös perhe ja sukulaiset tuo hänet takaisin lähemmäs synnyinseutua. “Olen kotoisin Hämeestä, ja halusin lähemmäs perhettä ja läheisiä.”, Inka pohtii muutosta. 

Vaikka titteli pysyykin samana tuo yhdistyksen vaihdos mukanaan joitain käytännön muutoksia ja uudet työkaverit, sekä tietenkin uuden alueen ja metsänomistajat. “Työnkuva säilyy pääosin samankaltaisena, mutta odotan innolla uuteen alueeseen ja metsänomistajiin tutustumista.”, Inka kommentoi. 

Sattuman kautta metsäalalle

Inka on aina pitänyt metsistä ja luonnosta. Hän viettääkin nykyään ison osan vapaa-ajastaan mökkeillen ja retkeillen. Metsäalalle hän päätyi suunnittelematta. “Metsät ja luonto ovat kiehtoneet minua pienestä pitäen. Metsäala löytyi kuitenkin hieman sattumalta, kun lukionjälkeen piti hakea johonkin opiskelemaan ja ensisijaiset hakutoiveet eivät toteutuneet. Metsätalousinsinöörin opinnot olivat mukana ”varasuunnitelmana”. Paikan saatuani päätin kokeilla ja päivääkään en ole katunut päätöstä. Ala vei mennessään.”, Inka summaa. 

Parasta metsäasiantuntijan työssä

Inkan työn suola on asiakaskohtaamiset. “On maailman parasta kuulla metsänomistajien erilaisista tavoitteista ja toiveista. Myös jokainen metsätila on uniikki ja erilaisia mahdollisuuksia on monia, näin ollen jokainen työpäivä on erilainen.”, Inka kiteyttää. 

Kysyimme Inkalta vinkkiä metsänomistajan syksyyn, “Syksy on erinomainen aika sopia tilakäyntejä ja suunnitella tulevia toimenpiteitä. Metsänhoidossa ennakointi kannattaa aina, ja esimerkiksi lannoitusmahdollisuudet on hyvä kartoittaa ajoissa.” 

Löydät Inkan ja muiden metsäasiantuntijoidemme yhteystiedot henkilöhausta.  

Ajankohtaista

  1. Mhy Kymenlaakson metsäiltamat pidettiin 14.9.2025 Tirvan lavalla 

    Mhy Kymenlaakson metsäiltamat pidettiin 14.9.2025 Tirvan lavalla

    Kymenlaakso

    Kymenlaakson metsänhoitoyhdistys järjesti perinteiset metsäiltamat 14.9.2025 Tirvan lavalla. Paikalla oli noin 500 Mhy Kymenlaakson metsänomistaja jäsentä. Illan ohjelmaan kuului asiantuntija puheenvuoroja, tanssia, kahvitus ja yhteistyökumppanien näyttelypisteet.

    Lue lisää
  2. Kaakkois-Suomen puumarkkinakatsaus: Alkuvuoden puukauppahuippu toukokuussa 

    Kaakkois-Suomen puumarkkinakatsaus: Alkuvuoden puukauppahuippu toukokuussa

    Kymenlaakso

    Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan puukaupan tilastot osoittavat puun nimellishintojen vahvistuneen kevään aikana viime vuotta korkeammalle tasolle. Puun hinnan nousu on näkynyt myös puun tarjonnassa ja metsänomistajien tyytyväisyytenä. Metsänomistajien kannattaa tarkistaa säännöllisesti onko omissa metsissä hakkuu- ja metsänhoitotarpeita, muistuttaa asiantuntija. 

  3. Jaalan alueella aloittaa uusi metsäasiantuntija

    Jaalan alueella aloittaa uusi metsäasiantuntija

    Kymenlaakso

    Jere Vanhalan siirtyessä toisiin tehtäviin, aloittaa Suvi Mäkinen Jaalan alueen metsäasiantuntijana. Suvi on toiminut aiemmin metsänhoitoyhdistys Uusimaan metsäasiantuntijana Pornaisissa ja Etelä-Mäntsälässä, josta hän siirtyy 4.8. alkaen metsäasiantuntijaksi metsänhoitoyhdistys Kymenlaaksoon, Jaalan alueelle. "Olen kotoisin Valkealasta ja on ihana palata takaisin kotiseudun maisemiin.", Suvi toteaa.

2025 © Metsänhoitoyhdistykset