Kevät toi toimihenkilöharjoittelijat Mhy Etelä-Savoon

etela-savo

Mhy Etelä-Savo tarjoaa tänäkin vuonna kymmenelle tulevaisuuden metsäammattilaisille harjoittelupaikan.

Eri puolille toimialuettamme sijoittuvat harjoittelijat pääsevät tutustumaan monipuolisesti metsä- ja operaatioasiantuntijan työtehtäviin mm. puukaupan, metsänhoidon, metsänuudistamisen, puunkorjuun ja laadunvalvonnan parissa. Lisäksi he kartuttavat kokemusta itsenäisestä-, tiimi- ja asiakaspalvelutyöstä. Kaikki erittäin tärkeitä työtehtäviä tulevaisuuden metsäammattilaisuuden kannalta.

Työhön sisältyy perehdyttämisjakso, jonka jälkeen harjoittelijat siirtyvät vastuullisempaan ja itsenäisempään työhön.

Keskimääräinen harjoitteluaika on neljä kuukautta. Myös metsänomistajat tulevat tapaamaan harjoittelijoita erilaisten työtehtävien myötä kesän aikana.

Ryhmäkuvassa vasemmalta Joni Heltimoinen, Julius Karttunen, Elmo Immonen, Maija Liukkonen, Antti Honkanen, Lauri Hänninen, Visa Lampinen, Juha Ronkanen, Jenita Laitinen ja Aino Rytkönen.

Harjoittelijat ryhmäkuvassa. Vasemmalta Joni Heltimoinen, Julius Karttunen, Elmo Immonen, Maija Liukkonen, Antti Honkanen, Lauri Hänninen, Visa Lampinen, Juha Ronkanen, Jenita Laitinen ja Aino Rytkönen.

Kesän 2024 harjoittelijamme Janne kuvasi kokemuksiaan seuraavasti: 
"Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon työilmapiiri oli vertaistaan vailla ja se loikin hyvät edellytykset kaiken ilon ja hyödyn harjoittelusta irti saamiselle. Kesä opetti minulle valtavan paljon metsätaloudesta sekä Metsänhoitoyhdistyksestä ja sen toiminnasta. Tutustuin samalla laajalla rintamalla metsäalan ammattilaisiin. Kannustankin jokaista opiskelijaa ottamaan kaiken mahdollisen hyödyn irti harjoittelustaan."

Ajankohtaista

  1. Talousmetsän elinkaari

    Talousmetsän elinkaari

    Etelä-Savo

    Suomen metsät elävät pitkää ja vaiheikasta elinkaarta. Kesäharjoittelijamme Kaisa perehtyi talousmetsän eri vaiheisiin ja kirjoitti aiheesta artikkelin.

    Lue lisää
  2. Droonit yleistyvät metsänlannoituksessa - lentolevitykset alkavat Etelä-Savossa kesäkuussa

    Droonit yleistyvät metsänlannoituksessa - lentolevitykset alkavat Etelä-Savossa kesäkuussa

    Etelä-Savo

    Metsän yllä matalalla liikkuva kookas drooni voi tänä kesänä herättää huomiota myös Etelä-Savossa. Kyse ei kuitenkaan ole valvonnasta tai turvallisuusuhasta, vaan uudesta tavasta tehdä metsänhoitotöitä.

  3. Rantasalmen Apulanta -metsässä kohtasivat lapset, vastuullisuus ja yhteisöllisyys

    Rantasalmen Apulanta -metsässä kohtasivat lapset, vastuullisuus ja yhteisöllisyys

    Etelä-Savo

    Rantasalmella vietettiin 13. toukokuuta lämminhenkinen ja merkityksellinen päivä, kun Apulannan Toni Wirtanen ja Sipe Santapukki palasivat Apulantametsään osana Minusta kasvaa puu -hanketta. Metsä sai alkunsa vuonna 2024, jolloin alueelle istutettiin koivuntaimia yhteisöllisessä talkoopäivässä bändin ja heidän faniensa toimesta. Nyt taimikko on lähtenyt hyvään kasvuun, ja samalla tapahtuman idea on juurtunut osaksi paikallista metsä- ja luontokasvatusta.