Etelä-Savon puumarkkinakatsaus: Alkuvuoden puukauppahuippu toukokuussa
etela-savo
Etelä-Savon alueen puukaupan tilastot osoittavat puun nimellishintojen vahvistuneen alkuvuoden aikana. Puun hinnan nousu on näkynyt myös tarjonnassa ja metsänomistajien tyytyväisyytenä. Metsänomistajien kannattaa tarkistaa säännöllisesti onko omissa metsissä hakkuu- ja metsänhoitotarpeita, muistuttaa asiantuntija.
Tammi-toukokuussa Etelä-Savossa on tehty puukauppoja yhteensä 2,1 milj. kuutiometriä. Puukauppojen yhteismäärä on lähes sama kuin viime vuonna samalla aikajaksolla. Keskihinnat ovat vahvistuneet lähes koko alkuvuoden ajan.
Alkuvuoden vilkkain myyntiviikko oli toukokuun lopussa ja tämä on tapahtunut jo kolmena vuonna peräkkäin.
”Myyntihuipussa viikkomyyntien määrä oli lähes 300 000 kuutiometriä, mutta kesäkuun alussa myyntien yhteismääräoli enää alle 90 000 m3 viikossa. Puukauppamäärien supistuminen oli nyt nopeampaa kuin viime vuonna vastaavaan aikaan”, MTK:n kenttäjohtaja Timo Leskinen kommentoi.
Myyntierien kilpailuttaminen on ensiarvoisen tärkeää ja sen vaikutuksia myytävän puun hintatasoon ei voi aliarvioida, pohtii Leskinen.
Metsänhoitoyhdistysten rooli metsänomistajien puukaupoissa on ollut suuri ja merkittävä osa puusta tulee markkinoille siten, että metsänomistajat valtuuttavat metsänhoitoyhdistyksen kilpailuttamaan heidän myyntikohteensa. Kilpailuttamisen tärkeyttä on korostanut se, että viime aikoina on ollut poikkeuksellisen suuria eroja tarjousten välillä.
Nyt kannattaa huomioida erityisesti metsänhoidolliset hakkuut. Metsien terveys ja hyvä tuottokyky varmistetaan ajoissa tehdyillä harvennushakkuilla.
”On hyvä tiedostaa, että myös harvennusleimikoiden tarjouksissa on tullut vastaan hyvin merkittäviä ostajien välisiä eroja. Kuitupuumarkkinat ovatkin merkittävästi muuttuneet viime vuosien aikana”, muistuttaa Leskinen.
Juho Hämäläinen
MTK Metsänomistajat, viestinnän asiantuntija
metsät, maankäyttö ja ympäristö
Ajankohtaista
Droonit yleistyvät metsänlannoituksessa - lentolevitykset alkavat Etelä-Savossa kesäkuussa
Etelä-Savo
Metsän yllä matalalla liikkuva kookas drooni voi tänä kesänä herättää huomiota myös Etelä-Savossa. Kyse ei kuitenkaan ole valvonnasta tai turvallisuusuhasta, vaan uudesta tavasta tehdä metsänhoitotöitä.
Rantasalmen Apulanta -metsässä kohtasivat lapset, vastuullisuus ja yhteisöllisyys
Etelä-Savo
Rantasalmella vietettiin 13. toukokuuta lämminhenkinen ja merkityksellinen päivä, kun Apulannan Toni Wirtanen ja Sipe Santapukki palasivat Apulantametsään osana Minusta kasvaa puu -hanketta. Metsä sai alkunsa vuonna 2024, jolloin alueelle istutettiin koivuntaimia yhteisöllisessä talkoopäivässä bändin ja heidän faniensa toimesta. Nyt taimikko on lähtenyt hyvään kasvuun, ja samalla tapahtuman idea on juurtunut osaksi paikallista metsä- ja luontokasvatusta.
