Mhy Rautavaara ja Mhy Savotta yhdistymässä

savotta

Metsänhoitoyhdistys Rautavaaran ja Metsänhoitoyhdistys Savotan hallitukset ovat päättäneet aloittaa valmistelut, jotka tähtäävät Mhy Rautavaaran yhdistymiseen Mhy Savottaan 1.1.2027 alkaen.

Valmisteluvaiheessa laaditaan aiesopimus, joka hallitusten käsittelyn jälkeen viedään yhdistysten valtuustojen syyskokouksiin fuusiosta päätettäväksi.

Koko toimialueen kattavat metsäpalvelut tuottavat metsänomistajille merkittävää arvokasvua. Luonnonhoitopalvelut ovat tärkeä osa vastuullista toimintaamme ja tarjoamme silläkin saralla metsänomistajille asiantuntemusta ja käytännön ratkaisuja, jotka yhdistävät taloudellisen ja ekologisen metsänhoidon.

Tavoitteenamme on olla kokonaisvaltainen metsävarallisuuden hoidon, metsätalouden, puukaupan ja luonnonhoidon kumppani sekä metsänomistajien puolestapuhuja. Jäsentemme metsäomaisuuden arvon nousu on ykkösprioriteettimme ja haluamme olla metsänomistajan tärkein kumppani. Tavoitteemme on, että jäsenten metsäomaisuus tuottaa lisäarvoa ihmisille, ilmastolle ja luonnon monimuotoisuudelle.

Yhdistymisen jälkeen metsänhoitoyhdistys toimii Rautavaaran, Iisalmen, Juankosken, Kaavin, Kiuruveden, Lapinlahden, Nilsiän, Pielaveden, Sonkajärven, Varpaisjärven ja Vieremän alueilla. Mhy:n toimialueen yksityismetsien pinta-ala on noin 510 000 hehtaaria ja jäseniä yhdistyksessä on noin 7200. Toimialueen yksityismetsien kestävä hakkuusuunnite on noin 2,5 miljoonaa kuutiometriä.

Lisätietoja:

Timo Tuovinen, hallituksen puheenjohtaja, Mhy Rautavaara, puh. 050 302 7617

Sari Niskanen, toiminnanjohtaja, Mhy Rautavaara, puh. 044 970 1459

Tapio Tolppanen, hallituksen puheenjohtaja, Mhy Savotta, puh. 041 446 7242

Ari Ruotsalainen, johtaja, Mhy Savotta, puh. 0400 254 610

Ajankohtaista

  1. Metsänlannoitusten levitys drooneilla alkaa toukokuussa

    Metsänlannoitusten levitys drooneilla alkaa toukokuussa

    Savotta

    Metsänhoitoyhdistys Savotan toimialueella levitetään lannoitteita drooneilla toukokuusta loppusyksyyn.

    Lue lisää
  2. Metsätien perusparannus kannattaa

    Metsätien perusparannus kannattaa

    Savotta

    Ojat ovat kasvaneet umpeen, tie on kuoppainen ja liettynyt ja maakivet nousevat pintaan... Nämä ovat helposti havaittavia merkkejä siitä, että tiellä on peruskorjauksen aika.

  3. Mhy Savotan valtuusto vahvisti syyskokouksessaan strategian vuosille 2026–2028

    Mhy Savotan valtuusto vahvisti syyskokouksessaan strategian vuosille 2026–2028

    Savotta

    Valtuusto kokoontui syysykokoukseen Iisalmeen 9.12.2025. Kokouksessa hyväksytty strategia 2026-2028 kirkastaa suuntaamme ja sen ytimessä on kolme vahvaa arvolupausta.

2026 © Metsänhoitoyhdistykset

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.