Lapin metsänhoitoyhdistysten kevään 2025 jäsenlehti on ilmestynyt
metsa-lappi
Lapin alueen metsänhoitoyhdistysten yhteinen jäsenlehti keväälle 2025 on julkaistu. Lehti on maksutta luettavissa sähköisenä ja se jaetaan postitse jäsenille huhti-toukokuun vaihteessa.
Lehdessä on ajankohtaista ja kiinnostavaa asiaa alueen puukaupasta ja Mhy-korjuupalvelusta, metsän uudistamisesta ja luonnonhoidosta sekä lannoituksesta. Sivuilta löytyy tuoreet hallinnon kuulumiset ja edunvalvonta-asiaa.
Mukana on myös katsaukset metsätilakauppaan ja investointeihin sekä tuttuun tapaan henkilöstöuutiset ja yhteystietomme. Mausteena kevään lehdessä on asiaa majavasta sekä sähkölinjoista maanomistajan kannalta. Mukavia lukuhetkiä!
Tästä linkistä pääset lukemaan sähköisen lehden:
Ajankohtaista
Tienaa männynkäpyjä keräämällä ja auta siemenhuollon varmuusvarastoa
Metsä-Lappi
Pohjois-Suomessa käynnistyy männyn siementen keruu siemenhuollon varmuusvarastoon. Mhy Metsä-Lapin alueella keruualueina ovat Kemijärven, Pelkosenniemen, Sallan ja Savukosken kunnat. Kerääjälle kävyistä maksetaan 1,40 € litralta.
