Lapin metsänhoitoyhdistysten kevään 2025 jäsenlehti on ilmestynyt

metsa-lappi

Lapin alueen metsänhoitoyhdistysten yhteinen jäsenlehti keväälle 2025 on julkaistu. Lehti on maksutta luettavissa sähköisenä ja se jaetaan postitse jäsenille huhti-toukokuun vaihteessa.

Lehdessä on ajankohtaista ja kiinnostavaa asiaa alueen puukaupasta ja Mhy-korjuupalvelusta, metsän uudistamisesta ja luonnonhoidosta sekä lannoituksesta. Sivuilta löytyy tuoreet hallinnon kuulumiset ja edunvalvonta-asiaa.

Mukana on myös katsaukset metsätilakauppaan ja investointeihin sekä tuttuun tapaan henkilöstöuutiset ja yhteystietomme. Mausteena kevään lehdessä on asiaa majavasta sekä sähkölinjoista maanomistajan kannalta. Mukavia lukuhetkiä!

Tästä linkistä pääset lukemaan sähköisen lehden:

Ajankohtaista

  1. Metsänomistajat satsaavat Lapissa puukauppaan, hyvään metsänhoitoon ja luonnonhoitoon

    Metsänomistajat satsaavat Lapissa puukauppaan, hyvään metsänhoitoon ja luonnonhoitoon

    Metsä-Lappi

    Lapin alueen Metsänhoitoyhdistyksissä metsänomistajien puukauppoja on solmittu keväällä huomattavasti edellisvuotta vilkkaammin. Myös puusta maksetut hinnat ovat olleet korkeammalla tasolla kuin vuotta aikaisemmin. Metsänomistajat ovat Lapissa kiinnostuneita puukaupan rinnalla luonnonhoidosta, ympäristötuesta ja metsänhoidollisista hakkuista.

    Lue lisää
  2. Metsänhoitoyhdistys Metsä-Lappi on muuttanut Kittilässä uuteen toimistoon osoitteeseen Valtakatu 36 A. Uusi toimisto on avattu kesäkuun alussa, ja toimistolla metsänomistajia palvelevat tutut metsäasiantuntijat. 

    Kittilässä Metsänhoitoyhdistys palvelee uudella toimistolla

    Metsä-Lappi

    Metsänhoitoyhdistys Metsä-Lappi on muuttanut Kittilässä uuteen toimistoon osoitteeseen Valtakatu 36 A. Uusi toimisto on avattu kesäkuun alussa, ja toimistolla metsänomistajia palvelevat tutut metsäasiantuntijat.

  3. Mhy Metsä-Lappi palvelee myös kesäkaudella

    Mhy Metsä-Lappi palvelee myös kesäkaudella

    Metsä-Lappi

    Kesä on vilkasta aikaa monille metsänomistajille ja myös metsänhoitoyhdistyksissä. Istutukset, kylvöt, taimikonhoidot ja ennakkoraivaukset hoidetaan Lapin lyhyen kesän ja vähälumisen kauden aikana. Moni metsänomistaja herää miettimään tulevia hoitotoimenpiteitä, hakkuumahdollisuuksia tai metsätilan omistusjärjestelyitä. Paikallisten metsänomistajien lisäksi myös moni etämetsänomistaja piipahtaa pohjoisessa.

2025 © Metsänhoitoyhdistykset