Kittilässä Metsänhoitoyhdistys palvelee uudella toimistolla
metsa-lappi
Metsänhoitoyhdistys Metsä-Lappi on muuttanut Kittilässä uuteen toimistoon osoitteeseen Valtakatu 36 A. Uusi toimisto on avattu kesäkuun alussa, ja toimistolla metsänomistajia palvelevat tutut metsäasiantuntijat.
"Pitkän etsinnän jälkeen löysimme hyvältä sijainnilta viihtyisät tilat. Täällä on metsänomistajan mukava asioida, ja tilat ovat myös työntekijöidemme mieleen", kertoo johtaja Annakaisa Heikkonen.
Sisäänkäynti Metsänhoitoyhdistyksen toimistoon on takapihan puolelta talon pohjoispäädystä. Toimisto on kakkoskerroksessa.
Metsänhoitoyhdistyksen kanssa samaan toimistoon on muuttanut myös Metsäkeskus. Samassa talossa on eteläpäässä esimerkiksi Osuuspankki. Asiakkaille on paikoitustilaa sekä kadunvarressa että vastapäisen kaupan pysäköintialueella.
Toimistolla järjestetään avoimet ovet alkusyksystä, kun kaikki muuttoon liittyvät puuhat ovat ohi ja toimihenkilöiden kesälomat takana.
Metsänhoitoyhdistyksen omistama vanha toimisto Nilitiellä on palvellut kunniakkaasti metsänomistajia jo useamman vuosikymmenen. Tilat olisivat jo kaivanneet isompaa remonttia, eikä sitä nähty enää järkeväksi toteuttaa. Vanhalla toimistolla on parhaillaan käynnissä tyhjennys ja arkistojen siirto. Vanha toimisto menee myyntiin kesällä purkukuntoisena.
Ajankohtaista
Metsänomistajat satsaavat Lapissa puukauppaan, hyvään metsänhoitoon ja luonnonhoitoon
Metsä-Lappi
Lapin alueen Metsänhoitoyhdistyksissä metsänomistajien puukauppoja on solmittu keväällä huomattavasti edellisvuotta vilkkaammin. Myös puusta maksetut hinnat ovat olleet korkeammalla tasolla kuin vuotta aikaisemmin. Metsänomistajat ovat Lapissa kiinnostuneita puukaupan rinnalla luonnonhoidosta, ympäristötuesta ja metsänhoidollisista hakkuista.
Mhy Metsä-Lappi palvelee myös kesäkaudella
Metsä-Lappi
Kesä on vilkasta aikaa monille metsänomistajille ja myös metsänhoitoyhdistyksissä. Istutukset, kylvöt, taimikonhoidot ja ennakkoraivaukset hoidetaan Lapin lyhyen kesän ja vähälumisen kauden aikana. Moni metsänomistaja herää miettimään tulevia hoitotoimenpiteitä, hakkuumahdollisuuksia tai metsätilan omistusjärjestelyitä. Paikallisten metsänomistajien lisäksi myös moni etämetsänomistaja piipahtaa pohjoisessa.