Harjulinjan eteläisen osuuden suunnittelu etenee - MTK maanomistajien tukena

manty-saimaa

Kuva Fingrid

Harjulinja on osa Fingridin suunnittelemaa uutta voimajohtokokonaisuutta, joka jakautuu kahteen erilliseen hankevaiheeseen. Pohjoinen osuus kulkee Pyhäjärven Murtoperältä Kangasniemen Kauppilaan, ja sen ympäristövaikutusten arviointimenettely (YVA) on jo käynnissä. Eteläinen osuus puolestaan sijoittuu Kangasniemen Kauppilan ja Kouvolan Korian välille, ja sen suunnittelu on parhaillaan etenemässä kohti YVA-menettelyn käynnistymistä.

Eteläisen osuuden osalta Fingrid valmistelee parhaillaan reittisuunnitelmaa, jonka pohjalta käynnistetään ympäristövaikutusten arviointimenettely (YVA) sekä maanomistajien ja muiden sidosryhmien kuuleminen. Tässä vaiheessa tarkastellaan vielä vaihtoehtoisia linjauksia, kerätään luontotietoa ja arvioidaan hankkeen mahdollisia vaikutuksia ennen varsinaisen YVA-menettelyn käynnistymistä.

YVA-menettely käynnistyy virallisesti, kun hankkeesta vastaava toimittaa YVA-ohjelman yhteysviranomaiselle, tietojemme mukaan marras-joulukuussa 2026. Vuodesta 2026 alkaen yhteysviranomaisena toimii Lupa- ja valvontavirasto. YVA-ohjelmassa kuvataan hankkeen vaihtoehdot, arvioitavat vaikutukset sekä osallistumis- ja kuulemismenettelyt. Menettelyn aikana myös reittivaihtoehdot tarkentuvat.

YVA-ohjelmassa kuvataan hanke, sen vaihtoehdot ja vaikutukset. Lisäksi se toimii suunnitelmana siitä, millä menetelmillä selvitykset tehdään ja miten osallistuminen järjestetään. YVA-ohjelmassa voidaan arvioida välittömiä ja välillisiä, positiivisia ja negatiivisia sekä rakentamisenaikaisia, käytönaikaisia ja käytönjälkeisiä vaikutuksia. Ohjelmassa on tärkeää esittää myös, miten hankkeen vaikutuksia seurataan sekä millä toimenpiteillä haitallisia vaikutuksia ehkäistään tai lievennetään. Jokainen vaikutusalueella oleva maanomistaja saa tiedon hankkeen etenemisestä ja mahdollisuuden osallistua viralliseen kuulemiseen hanketoimijalta eli Fingridiltä. MTK kannustaa maanomistajia seuraamaan hanketta aktiivisesti ja tuomaan esiin paikallistuntemuksensa sekä näkemyksensä suunnittelun tueksi.

Maanomistajien on hyvä tietää, että parhaillaan maastossa tapahtuvat kartoitukset ja tutkimukset ovat mahdollisia jokamiehenoikeuksien sallimissa rajoissa. Jos tutkimus- ja kartoitustoiminta perustuu viranomaisen myöntämään tutkimuslupaan, niin luvanhaltija on pyynnöstä velvollinen esittämään tutkimusluvan. Mikäli hankkeesta aiheutuu haittoja tai vahinkoja, ne kuuluvat korvattaviksi maanomistajalle viimeistään lunastusmenettelyn yhteydessä.

MTK seuraa Harjulinja-hankkeen etenemistä tiiviisti ja tuo maanomistajien näkökulmaa esiin hankkeen eri vaiheissa. Tavoitteenamme on varmistaa, että maanomistajien oikeudet, vaikutusmahdollisuudet ja korvauskysymykset huomioidaan asianmukaisesti. Tarjoamme jäsenille ajantasaista tietoa hankkeen etenemisestä sekä neuvontaa koko prosessin ajan. Tutustu myös tähän tiedotteeseen: https://www.mtk.fi/-/uusiutuvan-energia-maankaytto

Mitä tapahtuu seuraavaksi?

  • Fingrid jatkaa eteläisen osuuden (Kangasniemi-Kouvola) reittivaihtoehtojen valmistelua. Maastossa tehdään tarkasteluja mm. eri reittivaihtoehtojen luontovaikutuksista. Suunnitellut reittivaihtoehdot saattavat vielä muuttua.
  • YVA-menettely käynnistyy, kun YVA-ohjelma toimitetaan yhteysviranomaiselle (LVV). Alustavasti tämän on kerrottu tapahtuvan marras-joulukuussa 2026.
  • Vaikutusalueen maanomistajia kuullaan hankkeen valmistelun aikana. Kuulemisesta tiedotetaan YVA-menettelyn alkamisen yhteydessä loppusyksyllä. Hanketoimija lähestyy henkilökohtaisesti kaikkia maanomistajia, joita reittivaihtoehdot koskevat.
  • MTK tiedottaa hankkeen etenemisestä ja tarjoaa jäsenille tukea sekä neuvontaa prosessin eri vaiheissa.

Fingridin velvollisuus on tiedottaa hankkeen etenemisestä.  MTK toimii maanomistajien tukena suunnittelu- ja lupaprosessin aikana.

Linkki Harjulinjan pohjoisosan hankkeeseen: Harjulinja (Murtoperä-Kauppila) - Fingrid

Heli Siitari

kenttäpäällikkö

ympäristöasiantuntija, metsätalouden ympäristö- ja luonnonhoito, Etelä-Savo

Ajankohtaista

  1. Ystävä vai vihollinen; metsän hyönteiset

    Ystävä vai vihollinen; metsän hyönteiset

    Mänty-Saimaa

    Lue lisää
  2. Puumarkkinakatsaus elokuu 2026

    Puumarkkinakatsaus elokuu 2026

    Mänty-Saimaa

  3. Suomenniemen metsätaitokilpailujen voittajaksi Jouko Hujala

    Suomenniemen metsätaitokilpailujen voittajaksi Jouko Hujala

    Mänty-Saimaa

2026 © Metsänhoitoyhdistykset

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.