Metsänomistajien suhtautuminen luonnon monimuotoisuuden turvaamiseen

pirkanmaa

Opinnäytetyö Milla Peltonen Tampereen ammattikorkeakoulu

Opinnäytetyön aiheena oli metsänomistajien suhtautuminen luonnon monimuotoisuuden turvaamiseen ja työn tilaajana oli Metsänhoitoyhdistys Pirkanmaa.

Metsänhoitoyhdistykseen kuuluvilla metsänomistajilla oli toukokuussa 2024 mahdollisuus vastata opinnäytetyön kyselytutkimukseen. Kyselyn tavoitteena oli saada selville metsänomistajien arvoja, asenteita ja käytännön toimia, jotka liittyvät metsäluonnon monimuotoisuuden säilyttämiseen ja edistämiseen heidän omistamissaan metsissä. Vastauksia käydään läpi opinnäytetyössä.

Tutkimuksen aineisto

Tutkimuksen aineisto kerättiin sähköisen kyselytutkimuksen avulla toukokuussa 2024. Kysely lähetettiin sähköpostilla Pirkanmaan metsänhoitoyhdistyksen jäsenille. Kysely lähetettiin yhteensä 2892 henkilölle ja vastauksia kertyi yhteensä 501, jolloin vastausprosentti on 17,32 %.

Tulokset

Tutkimuksen avulla saatiin kattavasti tietoa metsänomistajien suhtautumisesta luonnon monimuotoisuuden turvaamiseen. Yleisesti aiheeseen suhtauduttiin myönteisesti. Suurin osa kyselyyn vastanneista tavoitettiin kyselyajan ensimmäisellä viikolla. Tästä voidaan päätellä, että aihe kiinnostaa metsänomistajia.

Parhaimpana kannustimena monimuotoisuuden huomioimiseen toimii halu ylläpitää monimuotoisuutta tuleville sukupolville. Pelkona metsänomistajilla on lisääntynyt kirjanpainajien määrä vanhoissa kuusikoissa. Ilmi tuli myös se, että monimuotoisuuden käsitteiden tunnettavuus oli heikompaa kuin ymmärrys monimuotoisuuden tärkeydestä.

Tulosten mukaan suurin osa metsänomistajista luottaa Metsänhoitoyhdistys Pirkanmaan toimintaan ja on valmis osallistumaan Metsänhoitoyhdistyksen järjestämiin tapahtumiin ja toimintaan, jotka lisäävät tietoutta monimuotoisuudesta ja siihen liittyvän sanaston sekä toimenpiteiden ymmärtämistä.

Peltosen toiveena oli opinnäytetyön avulla herättää keskustelua ja tuoda esiin erilaisia näkökulmia lisäten aiheen kiinnostusta. Hän haluaa myös kiittää kaikkia kyselyyn vastanneita, jotka jakoivat ajatuksiaan avoimesti.

Opinnäytetyötä pääset tarkastelemaan täällä

Ajankohtaista

  1. Hannes-myrsky aiheutti hajanaisia tuhoja – vaikutukset puumarkkinaan paikallisia

    Hannes-myrsky aiheutti hajanaisia tuhoja – vaikutukset puumarkkinaan paikallisia

    Pirkanmaa

    MTK:n 16.–20.1.2026 metsänhoitoyhdistysten johtajille toteuttaman kyselyn mukaan Hannes-myrskyn metsätuhot jäivät valtakunnallisesti arvioiden mukaan melko hajanaisiksi, mutta alueelliset erot ovat suuria. Valtaosa vahingoista on yksittäisiä tuulikaatoja, joiden korjuu on haastavaa.

    Lue lisää
  2. Mhy Länsi-Suomen fuusion vaikutukset jäsenmaksujen laskutukseen 2026

    Mhy Länsi-Suomen fuusion vaikutukset jäsenmaksujen laskutukseen 2026

    Pirkanmaa

  3. Pirkanmaan metsien suunta on päätetty – uusi metsäohjelma julkaistu

    Pirkanmaan metsien suunta on päätetty – uusi metsäohjelma julkaistu

    Pirkanmaa

2026 © Metsänhoitoyhdistykset

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.