Uusi metsäjärjestelmä käyttöön Mhy Etelä-Savossa syksyllä

etela-savo

Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savo ottaa käyttöönsä uuden metsäjärjestelmän, Leafpointin, lokakuun alussa. Elo-syyskuussa kouluttaudutaankin tiiviisti uuden ohjelmiston tiimoilta. Töitä tehdään normaalisti, mutta puhelimeen vastaamisessa saattaa olla viivettä toimihenkilöiden sekä palvelunumeromme osalta.

Leafpoint tulee tarjoamaan saumattoman yhteyden metsänhoitoyhdistysten käyttämään OmaMetsään, joka on metsänomistajille tarkoitettu verkkopalvelu. Yhdessä OmaMetsä-palvelun kanssa LeafPoint tulee tarjoamaan Mhy-kentälle kilpailuetua ja loikan suoraan digitalisaation kärkeen.

LeafPoint on täysin suomalainen metsäjärjestelmä, jonka takana ovat metsäalan järjestelmäkehittäjät Bitcomp Oy ja Pinja Solutions Oy.

Miten siirtymävaihe näkyy metsänomistajalle?

Toimistomme ovat henkilöstön koulutuksista johtuen kiinni ajalla 26.-28.9.2023. Siirtymävaiheessa voi ilmetä viivästyksiä mm. asiakaspalvelussa sekä laskutuksessa. 

Ajankohtaista

  1. Puumarkkinoiden kahtalainen kehitys vaatii valveutuneisuutta metsänomistajilta

    Puumarkkinoiden kahtalainen kehitys vaatii valveutuneisuutta metsänomistajilta

    Etelä-Savo

    Paikallisissa metsänhoitoyhdistyksissä on paras tieto siitä, millaiselle puulle ja millaisille korjuukohteille on juuri tällä hetkellä kysyntää. Metsänomistaja kuitenkin itse päättää, millaisia kohteita haluaa asettaa tarjolle ja mikä on metsänomistajaa tyydyttävä hintataso puukaupoille.

    Lue lisää
  2. Puukauppa on käynnistynyt vuoden alussa vaisusti - PTT:n ennusteen mukaan piristymistä kuitenkin luvassa

    Puukauppa on käynnistynyt vuoden alussa vaisusti - PTT:n ennusteen mukaan piristymistä kuitenkin luvassa

    Etelä-Savo

    Puukauppa on käynnistynyt alkuvuonna vaisusti heikon markkinakysynnän vuoksi. Hinnat ovat palautuneet parin vuoden takaiseen tilanteeseen.

  3. Etelä-Savon uusi metsäohjelma on julkaistu – Metsä on maakunnan suurin voimavara

    Etelä-Savon uusi metsäohjelma on julkaistu – Metsä on maakunnan suurin voimavara

    Etelä-Savo

    Etelä-Savon metsäneuvosto on hyväksynyt uuden metsäohjelman vuosille 2026–2030. Ohjelma linjaa maakunnan metsien kestävää käyttöä ja hoitoa sekä vahvistaa metsien merkitystä aluetaloudessa, luonnon monimuotoisuudessa ja ilmastonmuutokseen sopeutumisessa.