Vahvista metsäsi kasvukuntoon! - Tilaa ensi kevään lannoitus nyt! Lue lisää

Ruskomäntypistäiset piinaavat Etelä-Savon mäntymetsiä

etela-savo

Kuva ruskomäntypistiäisistä.

Ruskomäntypistiäiset ovat tehneet ja tekevät tuhojaan Itä-Suomen männiköissä. Etelä-Savossa havaitut tuhot ovat painottuneet Enonkosken, Savonlinnan, Sulkavan ja Puumalan seudulle.

Tästä pääset lukemaan Ylen kirjoittaman jutun aiheesta. Jutussa on haastateltu Yrjö Niskasta.

Tästä pääset lukemaan Maaseudun Tulevaisuuden kirjoittaman jutun aiheesta. Luonnonvarakeskuksen (Luke) asiantuntijat tekevät tällä viikolla maastokäyntejä ja tiedottavat sen jälkeen aiheesta lisää.

Tämän uutisen kuvan on ottanut Mhy Etelä-Savon harjoittelija Atte Hokkanen Sulkavalta.

Ajankohtaista

  1. Punkaharjulainen Vuoden kymppi Panu Karhu, 29, viihtyy työssään – “Paras fiilis tulee, kun asiakkaat ovat tyytyväisiä”

    Punkaharjulainen Vuoden kymppi Panu Karhu, 29, viihtyy työssään – “Paras fiilis tulee, kun asiakkaat ovat tyytyväisiä”

    Etelä-Savo

    Panu Karhu on työssään suoraselkäinen kaveri, joka arvostaa luottamusta.

    Lue lisää
  2. Kuitupuun hinnat ovat olleet laskussa – Metsäennusteet ennakoivat puunkäytön pysyvän korkealla ensi vuonna

    Kuitupuun hinnat ovat olleet laskussa – Metsäennusteet ennakoivat puunkäytön pysyvän korkealla ensi vuonna

    Etelä-Savo

    Puukauppa on lähes pysähtynyt. Vielä puoli vuotta sitten oltiin ennätystahdissa, mutta pahin stoppi on tullut kuitupuulle. Tilanne hämmentää metsänomistajia.

  3. Metsien ilmastotekoja ovat hoito, kasvu ja kestävä käyttö

    Metsien ilmastotekoja ovat hoito, kasvu ja kestävä käyttö

    Etelä-Savo