Mikkeliläiselle korjuuyrittäjä Olli-Pekka Vauhkoselle on myönnetty ”Työyhteisön hyvä tyyppi” -stipendi

etela-savo

Mhy:n logo

Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon mikkeliläiselle korjuuyrittäjä Olli-Pekka Vauhkoselle on myönnetty Metsämiesten Säätiön ”Työyhteisön hyvä tyyppi” -stipendi. Stipendin arvo on 500 euroa.

Stipendiä esittivät Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon metsäasiantuntijat Sami Hotti, Hanna Järveläinen, Marko Oksanen ja Marika Salminen, operaatioasiantuntija Marko Huupponen ja operaatiopäällikkö Mervi Seppänen.

Stipendin perusteluksi he toteavat seuraavaa:

”Olli-Pekalta uskaltaa aina kysyä, oli asia sitten pieni tai iso, mikä vaatii vastausta. Hänestä huokuu kunnioitus työtä ja työporukkaa kohtaan. Olli-Pekka on osoittanut työyhteisöllemme sitoutuneisuutta ja vahvaa halua kehittää toimintaa. Hän käy keskusteluita tulevaisuuden tarpeista ja haastaa löytämään hyviä tapoja vahvistaa työyhteisömme tekemistä. Hän on ratkaisukeskeinen ja kannustava. Olli-Pekka antaa palautetta rakentavasti, opastaa ja ohjaa tuoreimpia toimihenkilöitämme. Hän haluaa työllään rakentaa luottamusta ja varmistaa hyvän palvelukokemuksen niin metsänomistajille kuin urakanantajallekin. Olli-Pekka on niitä luottoihmisiä, joiden kanssa on ilo tehdä töitä yhdessä.”

Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon mikkeliläiselle korjuuyrittäjä Olli-Pekka Vauhkoselle on myönnetty Metsämiesten Säätiön ”Työyhteisön hyvä tyyppi” -stipendi.


Metsämiesten Säätiö haluaa nostaa ”Työyhteisön hyvä tyyppi”-stipendillä esille arjen työyhteisösankareita metsäalalla, sillä osaava ja motivoitunut ihminen on metsäalan tulevaisuuden keskeisin menestystekijä ja alan toimintakulttuurin rakentaja. 

Stipendin myöntämisperusteina ovat:

    Metsämiesten Säätiö on 1948 perustettu yleishyödyllinen säätiö, jonka tehtävänä on metsäalan kehittäminen sekä alalla toimivien ihmisten hyvinvoinnin edistäminen. Säätiö jakaa oman sijoitustoimintansa tuottoa ja lahjoitusvaroja alalle tavoitteellisin apurahoin ja stipendein.

    Myönnetyistä Työyhteisön Hyvistä Tyypeistä tiedotteet Säätiön verkkosivulla ja lisätietoa stipendeistä: www.mmsaatio.fi/stipendit

    Lisätietoja:
    Mervi Seppänen, operaatiopäällikkö, Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savo, puh. 040 3550 888  
    Veikko Iittainen, kehityspäällikkö, Metsämiesten Säätiö, puh. 040 631 4771

    Ajankohtaista

    1. Lannoituksella saa vahvan lisätuoton metsästä ilman pörssistressiä

      Lannoituksella saa vahvan lisätuoton metsästä ilman pörssistressiä

      Etelä-Savo

      Lue lisää
    2. Tulevaisuus näyttää hyvältä Silvaniemen tilalla

      Tulevaisuus näyttää hyvältä Silvaniemen tilalla

      Etelä-Savo

      Tuomas Silvaniemi ja Jonna Reijonen ovat monille tuttuja Maajussille morsian -tv-sarjasta. Sarjan myötä vakiintunut pariskunta viettää nyt yhteistä maatilan arkea Savonlinnan Moinsalmella. Metsäasioissa pariskunta turvaa Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon metsäasiantuntijaan Vesa Laukkaseen.

    3. Keskustelu on avain metsänomistuksen jatkumiseen suvussa

      Keskustelu on avain metsänomistuksen jatkumiseen suvussa

      Etelä-Savo

      Savolaisessa metsäperinteessä metsä ei ole vain puuta, kuutiometrejä tai pinta-alaa. Se on myös muistoja, tarinoita, hiljaista tietoa ja suvun juuria. Moni tahtoo metsiensä pysyvän suvun omistuksessa. Tämä voi olla vain haave ilman ylisukupolvista keskustelua. On tärkeää pysähtyä saman pöydän ääreen ja käydä läpi, mitä metsä merkitsee eri sukupolville.