Mhy Etelä-Savon valtuuston kevätkokouksen tiedote 22.4.2022

etela-savo

22.4.2022

Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon valtuusto piti kevätkokouksen 22.4.2022 Savonlinnassa.

Hallituksen puheenjohtaja Kaisa Ralli painotti avauspuheessaan alempiasteisen tieverkon määrärahojen kasvattamisen merkityksestä ja tukitasojen turvaamisesta kotimaisen aines- ja energiapuun kuljetusmäärien kasvaessa.

Mhy Etelä-Savon toimialueen yksityismetsien puukauppamäärä oli 2,9 milj. m3. Metsätulojen kokonaismääräksi kertyi ennakkoarvion mukaan 142 milj. euroa. Metsänomistajat valtuuttivat yhdistyksen hoitamaan puukaupan toimeksiannolla 1,0 milj. m3 määrällä, joka on 34 % yksityismetsien puukauppamäärästä. Puukaupan kilpailuttaminen on metsänomistajan keino vaikuttaa puun hintaan. Mhy:n korjuupalvelun toimesta puuta korjattiin 400 000 m3, josta energiapuun osuus oli 120 000 m3.

Vuosi sitten avatun metsänomistajien verkkopalvelu OmaMetsän on ottanut käyttöön jo 24 000 metsänomistajaa valtakunnallisesti. Metsänhoitoyhdistys palvelee verkossa sekä maakunnassa vahvalla 19 palvelutoimiston verkostolla, kertoi johtaja Petri Pajunen

Metsätilan omistusjärjestelyihin liittyvien palvelujen kysyntä kasvoi vuoden aikana merkittävästi. Metsänhoitoyhdistyksen toimesta pystytään toteuttamaan nykyisin kaikki omistusjärjestelyihin ja asiakirjojen laadintaan liittyvät palvelu perunkirjoituksesta lähtien. Tapaamiset ovat sovittavissa kaikille palvelutoimistoillemme.

Liiketoiminnan liikevaihto oli 15,4 milj. euroa. Tulos oli 107 149 euroa ylijäämäinen. Metsänhoitoyhdistys on merkittävä maakunnallinen työllistäjä. Mhy Etelä-Savo työllisti metsureita, yrittäjiä ja toimihenkilöitä 200 htv.

MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola piti valtuustolle laajan metsäedunvalvonnan katsauksen. EU:ssa on meneillään paljon metsien käyttöön vaikuttavia metsäpoliittisia asioita, kuten metsästrategia, ennallistamislaki, taksonomia ja RED II-direktiivi. Kansainvälisen metsäedunvalvonnan rooli ja siten metsänhoitoyhdistysten jäsenyyden merkitys korostuu. Puumarkkinatilanne ei vaadi ulkopuolisten toimia varsinkaan valtiovallan taholta. Puuta saa markkinoilta ostamalla, toteaa Mäki-Hakola. Hän kannustaa metsänomistajia puukauppojen kilpailuttamiseen.

Ajankohtaista

  1. Kevät toi jälleen toimihenkilöharjoittelijat Etelä-Savoon

    Kevät toi jälleen toimihenkilöharjoittelijat Etelä-Savoon

    Etelä-Savo

    Mhy Etelä-Savo tarjoaa tänäkin vuonna kahdeksalle tulevaisuuden metsäammattilaisille harjoittelupaikan.

    Lue lisää
  2. Kevät on jälleen täällä ja metsänviljelykausi edessä – taimitoimitukset ovat alkaneet

    Kevät on jälleen täällä ja metsänviljelykausi edessä – taimitoimitukset ovat alkaneet

    Etelä-Savo

    Mhy:ltä taimet tilanneisiin, omatoimisiin istuttajiin olemme yhteydessä taimien toimitusaikatauluihin liittyen. Mhy:n tehdessä istutustyön, otamme yhteyttä kun istutustyö alkaa.

  3. Mhy Etelä-Savolle paikallinen metsurityö osana kokonaisuutta on tietoinen valinta

    Mhy Etelä-Savolle paikallinen metsurityö osana kokonaisuutta on tietoinen valinta

    Etelä-Savo

    Paikallisten metsureiden työllistäminen ei ole sattumaa, vaan tietoinen valinta.