Mhy Etelä-Savon valtuuston kevätkokouksen tiedote 22.4.2022
etela-savo
22.4.2022
Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon valtuusto piti kevätkokouksen 22.4.2022 Savonlinnassa.
Hallituksen puheenjohtaja Kaisa Ralli painotti avauspuheessaan alempiasteisen tieverkon määrärahojen kasvattamisen merkityksestä ja tukitasojen turvaamisesta kotimaisen aines- ja energiapuun kuljetusmäärien kasvaessa.
Mhy Etelä-Savon toimialueen yksityismetsien puukauppamäärä oli 2,9 milj. m3. Metsätulojen kokonaismääräksi kertyi ennakkoarvion mukaan 142 milj. euroa. Metsänomistajat valtuuttivat yhdistyksen hoitamaan puukaupan toimeksiannolla 1,0 milj. m3 määrällä, joka on 34 % yksityismetsien puukauppamäärästä. Puukaupan kilpailuttaminen on metsänomistajan keino vaikuttaa puun hintaan. Mhy:n korjuupalvelun toimesta puuta korjattiin 400 000 m3, josta energiapuun osuus oli 120 000 m3.
Vuosi sitten avatun metsänomistajien verkkopalvelu OmaMetsän on ottanut käyttöön jo 24 000 metsänomistajaa valtakunnallisesti. Metsänhoitoyhdistys palvelee verkossa sekä maakunnassa vahvalla 19 palvelutoimiston verkostolla, kertoi johtaja Petri Pajunen
Metsätilan omistusjärjestelyihin liittyvien palvelujen kysyntä kasvoi vuoden aikana merkittävästi. Metsänhoitoyhdistyksen toimesta pystytään toteuttamaan nykyisin kaikki omistusjärjestelyihin ja asiakirjojen laadintaan liittyvät palvelu perunkirjoituksesta lähtien. Tapaamiset ovat sovittavissa kaikille palvelutoimistoillemme.
Liiketoiminnan liikevaihto oli 15,4 milj. euroa. Tulos oli 107 149 euroa ylijäämäinen. Metsänhoitoyhdistys on merkittävä maakunnallinen työllistäjä. Mhy Etelä-Savo työllisti metsureita, yrittäjiä ja toimihenkilöitä 200 htv.
MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola piti valtuustolle laajan metsäedunvalvonnan katsauksen. EU:ssa on meneillään paljon metsien käyttöön vaikuttavia metsäpoliittisia asioita, kuten metsästrategia, ennallistamislaki, taksonomia ja RED II-direktiivi. Kansainvälisen metsäedunvalvonnan rooli ja siten metsänhoitoyhdistysten jäsenyyden merkitys korostuu. Puumarkkinatilanne ei vaadi ulkopuolisten toimia varsinkaan valtiovallan taholta. Puuta saa markkinoilta ostamalla, toteaa Mäki-Hakola. Hän kannustaa metsänomistajia puukauppojen kilpailuttamiseen.
Ajankohtaista
Droonit yleistyvät metsänlannoituksessa - lentolevitykset alkavat Etelä-Savossa kesäkuussa
Etelä-Savo
Metsän yllä matalalla liikkuva kookas drooni voi tänä kesänä herättää huomiota myös Etelä-Savossa. Kyse ei kuitenkaan ole valvonnasta tai turvallisuusuhasta, vaan uudesta tavasta tehdä metsänhoitotöitä.
Rantasalmen Apulanta -metsässä kohtasivat lapset, vastuullisuus ja yhteisöllisyys
Etelä-Savo
Rantasalmella vietettiin 13. toukokuuta lämminhenkinen ja merkityksellinen päivä, kun Apulannan Toni Wirtanen ja Sipe Santapukki palasivat Apulantametsään osana Minusta kasvaa puu -hanketta. Metsä sai alkunsa vuonna 2024, jolloin alueelle istutettiin koivuntaimia yhteisöllisessä talkoopäivässä bändin ja heidän faniensa toimesta. Nyt taimikko on lähtenyt hyvään kasvuun, ja samalla tapahtuman idea on juurtunut osaksi paikallista metsä- ja luontokasvatusta.
