Mhy Etelä-Savon kannanotto Luonnonvarakeskuksen metsätuhojen tutkimuksen rahoitukseen 30.12.2023

etela-savo

Hallituksen pj Kaisa Ralli ja johtaja Petri Pajunen luovuttivat kannanoton maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahille lauantaina 30.12 Savonlinnassa

Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savo esittää, että Luonnonvarakeskuksen (LUKE) metsätuhojen tutkimukseen liittyvä rahoitus palautetaan riittävälle tasolle.

Ainoa systemaattinen metsiämme koskeva tiedonkeruu tapahtuu Valtakunnan Metsien Inventoinnin puitteissa, mutta se ei tuota tietoa kattavasti eikä sellaisella aikajänteellä minkä avulla voitaisiin reagoida akuutteihin metsätuhoihin saati uusiin tuholaisiin. Tällä hetkellä tutkimus ja etenkin seuranta on liialti riippuvainen satunnaisista tutkimusprojekteista

Metsätuhot aiheuttavat metsänomistajille merkittäviä taloudellisia vaikutuksia, joten tuhojen ennaltaehkäisyyn liittyvällä tutkimustoiminnalla on tärkeää rooli. Asialla on myös suora vaikutus metsäteollisuuden puunhankintaan. Kuolleet puut kelpaavat korkeintaan energiapuuksi. 

Maailmalta löytyy paljon ikäviä ja varoittavia esimerkkejä maista, joissa metsätuhot ovat tuhonneet laajoja metsäalueita ja vaikuttavat paikallisen metsäteollisuuden toimintaedellytyksiin. Erityisesti erilaiset hyönteistuhot ovat olleet vaikutuksiltaan rajuja.

Esimerkiksi kuluvan vuoden laajat satojen tuhansien hehtaarien mäntypistiäistuhot Itä-Suomen alueella yllättivät metsänomistajat ja metsäammattilaiset, koska Luonnonvarakeskukselle ei ollut aiempien vuosien tapaan varattu määrärahoja tähän tutkimukseen. Toisena esimerkkinä ovat tänä vuonna havaitut toistaiseksi vielä pistemäiset okakaarnakuoriaisen tuhot.

Kannanoton lisäksi ministerin kanssa keskusteltiin hallitusohjelmaan liittyen mm. lunastuslain uudistamisesta ja metsävähennyksen korottamisesta.

Ajankohtaista

  1. Metsäasioiden kanssa ei jää yksin lomakaudellakaan – metsäpalvelumme hoituvat kesälläkin

    Metsäasioiden kanssa ei jää yksin lomakaudellakaan – metsäpalvelumme hoituvat kesälläkin

    Etelä-Savo

    Meillä osataan metsänhoidon kaikki osa-alueet, joten sinä metsänomistaja voit ottaa lomalla rennosti!

    Lue lisää
  2. Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savo uudistaa organisaatiotaan metsänomistajien parhaaksi

    Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savo uudistaa organisaatiotaan metsänomistajien parhaaksi

    Etelä-Savo

    Tehtyjen muutosten myötä osalla metsänomistajista metsäasiantuntija vaihtuu. Jatkossa teitä palvelee 35 metsäasiantuntijaa eri puolilla Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon toimialuetta.

  3. Puukaupan ja hakkuiden painopiste siirtymässä loppuvuoteen

    Puukaupan ja hakkuiden painopiste siirtymässä loppuvuoteen

    Etelä-Savo

    Tukkipuun hintataso on noussut jo lähelle viime vuoden huippuhintoja. Tämä kannustaa puukauppaan erityisesti uudistushakkuissa ja järeissä harvennuksissa.