Metsäselaimen käyttö päättyi - Onhan sinulla jo OmaMetsä käytössäsi?
etela-savo
Metsänomistaja, käytitkö aktiivisesti Metsäselainta? Hyvä, sillä nyt on aika siirtyä OmaMetsään! OmaMetsä on Metsäselainta laajempi ja kattavampi - se on kaikki, mitä metsäohjelmalta tarvitset!
Rekisteröidy palveluun ja tutustu tarkemmin! OmaMetsä löytyy osoitteesta omametsa.mhy.fi/
HUOM! OmaMetsän tarkoituksenmukaisen toiminnan kannalta pitää järjestelmissämme olla metsänomistajan tai hänen valtuuttamansa henkilön henkilötunnus. Asiakastiedot voi tarpeen vaatiessa tarkistaa tai päivittää olemalla yhteyksissä oman metsäasiantuntijan kanssa. Myös palvelunumeroomme auttaa p. 015 357 4000 tai lähesty meitä sähköpostilla etelasavo@mhy.fi.
OmaMetsä mobiilisovellus android puhelimille löytyy Google Play -sovelluskaupasta. Applen laitteilla OmaMetsä toimii puhelimen nettiselaimella.
Ajankohtaista
Alkusyksy näyttää puukaupan loppuvuoden suunnan
Etelä-Savo
Edellisinä vuosina syyskuun loppu on määrittänyt puukaupan loppuvuoden suunnan. Viime vuonna se oli matalalentoa ja sitä edellisenä vuonna puukauppa taas kiihtyi loppuvuotta kohden. Nyt puukaupan suunta on hieman utuinen. Puunostajien osalta on ollut merkkejä aktivoitumisesta, mutta metsänomistajat ovat olleet varovaisempia.
Harjulinjan eteläisen osuuden suunnittelu etenee – MTK maanomistajien tukena
Etelä-Savo
Harjulinja on osa Fingridin suunnittelemaa uutta voimajohtokokonaisuutta, joka jakautuu kahteen erilliseen hankevaiheeseen. MTK seuraa Harjulinja-hankkeen etenemistä tiiviisti ja tuo maanomistajien näkökulmaa esiin hankkeen eri vaiheissa.
