Vahvista metsäsi kasvukuntoon! - Tilaa ensi kevään lannoitus nyt! Lue lisää

Helsingin Metsäpäivän teemat kiinnostivat metsänomistajia

etela-savo

Perinteisessä Helsingin Metsäpäivässä kuultiin la 13.4.2024 ajankohtaiset terveiset eteläsavolaisista metsistä, keskusteltiin puukaupasta ja metsänomistamisesta, muistutettiin metsävakuuttamisen tärkeydestä ja tuotiin esille metsäluonnonhoidon monet mahdollisuudet.

Päivän puheenaiheet ja esitykset:

Tervetulotoivotus ja puukauppakatsaus 
Johtaja Petri Pajunen Mhy Etelä-Savo
Esitys löytyy tästä

Talousmetsien luonnonhoito – ratkaisu metsätalouden kestävyyteen? 
Kenttäpäällikkö Markus Nissinen,
MTK Metsänomistajat
Esitys löytyy tästä.

Ajankohtaista metsävakuutuksista Vakuutusedustaja Joni Nikkanen, Pohjola Vakuutus
Esitys löytyy tästä

Metsäkäynnillä 
Asiakkuuspäällikkö Petteri Käyhkö, Mhy Etelä-Savo
Esitys löytyy tästä.

Kiitos kaikille osallistujille mielenkiintoisesta päivästä ja aktiivisesta keskustelusta! Ensi vuonna nähdään taas!

Ajankohtaista

  1. Metsien ilmastotekoja ovat hoito, kasvu ja kestävä käyttö

    Metsien ilmastotekoja ovat hoito, kasvu ja kestävä käyttö

    Etelä-Savo

    Lue lisää
  2. Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon metsäasiantuntija Panu Karhu on Vuoden Kymppi

    Metsänhoitoyhdistys Etelä-Savon metsäasiantuntija Panu Karhu on Vuoden Kymppi

    Etelä-Savo

    Vuoden Kymppi on MTK:n metsäjohtokunnan myöntämä tunnustus ansiokkaasta metsänomistajien etujen ajamisesta sekä metsänomistajaorganisaation jäsenten ja muiden metsänomistajien palvelusta.

  3. Monitavoitteisuus on metsänomistamisen valtavirtaa – silti joka kymmenes ei ole määrittänyt tavoitteitaan

    Monitavoitteisuus on metsänomistamisen valtavirtaa – silti joka kymmenes ei ole määrittänyt tavoitteitaan

    Etelä-Savo

    Monitavoitteisuus tarkoittaa käytännössä sitä, että metsänomistaja voi tavoitella puunmyyntituloja, mutta samalla vaalia metsänsä virkistyskäyttöä ja luonnon monimuotoisuutta.