Farmari -näyttely kiinnosti metsänomistajia

16.6.2017

MTK-Metsänomistajat -osastolla Farmari -näyttelyssä vieraili tuhansia metsänomistajia ympäri maan. Näyttelyvieraita hemmoteltiin upealla kesäsäällä ja runsaalla ohjelmatarjonnalla. Perjantaina 16.6. kaikille näyttelyssä vieraille jäsenille tarjottiin kakkukahvit MTK:n synttärien kunniaksi.

Osastolla vieraille tarjoiltiin hyvää musiikkia, esiteltiin metsänhoitoyhdistysten palveluita, kuten metsäselainta ja annettiin monenmoista vinkkiä taimikonhoitoon ja puukauppaan liittyen. Jäsenet saivat jäsenmaksulleen vastinetta ”metsänomistajan kesäpaketin” muodossa. Myynnissä olevia metsätilojakin oli esittelyssä.

Osaston tunnelmaa kiiteltiin ja osaston henkilökunta sai vastaanottaa paljon erilaista palautetta yhdistysten toiminnasta. Pääosin positiivista. Erityisen hienoa oli aina kuulla vastaus ”Ei kiitos, ei tarvitse esitellä yhdistyksen palveluita, meillä on hyvä oman yhdistyksen metsäneuvoja ja hänen kanssaan hoidetaan aina asiat, kun tarvetta tulee”.