Pohjois-Suomen puumarkkinat positiivisessa vireessä

sotkamo

Pohjois-Suomen puumarkkinakatsaus 5/2024

Puukauppa on käynyt Pohjois-Suomessa tasaisesti, vaikka keväällä lakot ja tuotannonrajoitukset pysäyttivät tehtaita ja sahoja. Tällä hetkellä puumarkkinoilla on kysyntää kaikista puutavaralajeista. Tukki-, kuitu- ja energiapuu käy kaupaksi -erityisesti, jos ne ovat korjattavissa kesäkelillä ja kuljetettavissa hyväkuntoista metsätietä pitkin. Puun hintataso on noussut ennätyskorkealle ja puukauppatarjouksia kannattaa vertailla.

Puun kysyntää ja siitä maksettavaa hintaa edistävät monet markkinatekijät. Itämeren maissa ja Euroopassa laajemminkin on havaittavissa jopa puupulaa. Esimerkiksi Ruotsissa puun hinnat ovat voimakkaassa nousussa. Stora Enso ilmoittikin tulosjulkistuksen yhteydessä, että ”Forest-divisioona odottaa puun kysynnän nousevan vähitellen samalla, kun markkinat Suomessa, Ruotsissa ja Baltian maissa pysyvät tiukkoina. Puun hinnan arvioidaan nousevan koko loppuvuoden ajan Suomessa ja Ruotsissa.”  Energiapuun kysyntä on jatkunut korkealla tasolla ja ensitalveen pitää varautua ostojen ja varastojen kasvattamisella.

Puukauppa käykin nyt vilkkaasti ja ostajat kirivät ostojaan. Vaikka lakot ovat loppuneet, niin katkottua puuta on kuitenkin nyt varastoissa. Kemin biotuotetehtaan räjähdyksestä johtuvan seisokin vaikutus voi olla useita miljoonia kuutioita ja se saattaa vaikuttaa puuvirtoihin.

Metsäyhtiöiden ensimmäisen kvartaalin tulosjulkistukset olivat analyytikkoennusteita parempia ja antoivat odottaa suhdanteen kääntyvän positiivisempaan. Myös viimeiset talousennusteet ennakoivat suhdanteen kääntymistä yleisesti parempaan. Hintojen yleinen nousu on saatu kuriin ja korkojen laskun käynnistyminen on todennäköistä. Tämän pitäisi lisätä talouden optimismia niin kemiallisen kuin mekaanisen metsäteollisuuden tuotteille. Tällä olisi selkeä yhteys puun tarpeeseen ja siitä käytävään kilpailuun.

Puumarkkinoiden lämmetessä kannattaa metsänomistajan laittaa ”jäitä hattuun” ja käyttää metsäammattilaista apuna jo puukauppatarjousta jätettäessä, jotta mm. puurungon järeydet, tukkipuuosuudet sekä oikea-aikainen metsänhoito tulee huomioitua ennen hakkuuta. Tarjousten vertailu menee haasteelliseksi metsänomistajalle, kun tarjouksia tulee niin runkohinnoilla kuin puutavaratavaralajeittain. Metsänhoitoyhdistyksen metsäasiantuntijalla on tarjousten vertailuun ammattitaitoa ja laskentavälineet -tämä kannattaa hyödyntää!

Ystävällisin terveisin

Seppo Miettunen
kenttäpäällikkö, metsäasiantuntija
MTK Metsänomistajat
Asiantuntemus: puukauppa, yhteismetsät, logistiikka&infra ja riista. LKV&kaupanvahvistaja, HHJ
Puh 040 822 5321
mailto:seppo.miettunen@mtk.fi
www.mtk.fi

Ajankohtaista

  1. Puumarkkinakatsaus: Metsäteollisuuden tuotemarkkinoiden vaikutukset heijastuvat puukauppaan

    Puumarkkinakatsaus: Metsäteollisuuden tuotemarkkinoiden vaikutukset heijastuvat puukauppaan

    Sotkamo

    Puukauppa on jäämässä tänä vuonna vaisuksi loppuvuoden tuotemarkkinoiden ongelmien vuoksi. Metsäyhtiöiden säästötoimet, tuotantoseisokit ja uudelleenjärjestelyt ovat painaneet puunhintoja alas, mutta pitkällä aikavälillä ne voivat tuoda vakautta puunhankintaan ja parantaa globaalia kilpailukykyä

    Lue lisää
  2. Maaseutu- ja Metsäiltamat tanssittiin Napiksella

    Maaseutu- ja Metsäiltamat tanssittiin Napiksella

    Sotkamo

    Maaseutu- ja Metsäväen ilmaisia ja iloisia iltamia vietettiin hyvän musiikin parissa. Tunnelma oli lämmin ja tanssilattialla kävi vilske. Kiitoksia kävijöille ja yhteistyökumppaneille.

  3. Sijoita metsääsi - tuottavuutta lannoituksella

    Sijoita metsääsi - tuottavuutta lannoituksella

    Sotkamo

    Yhä useampi metsänomistaja on kiinnostunut metsien lannoituksesta paremman puuntuoton ja nopeamman metsän kasvun toivossa. Metsänkasvatus on Kainuussa pitkäjänteistä työtä. Keskimäärin metsän kiertoaika on noin 70–90 vuotta.

2025 © Metsänhoitoyhdistykset

Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.