Uusi metsäjärjestelmä Leafpoint käyttöön Mhy Savotassa

savotta

Siirrymme joulukuussa käyttämään uutta metsäjärjestelmää Leafpointia. Uusi järjestelmä mahdollistaa aiempaa paremman palvelukokemuksen ja tehokkaamman asiakkuuden hallinnan.

-Mhy-ketjussa nähtiin välttämättömäksi kehittää pikaisesti viestinnän ja markkinoinnin automatisoituja elementtejä osana metsäjärjestelmää. Sähköiset yhteydenottokanavat ovat jo nyt tätä päivää ja korostuvat tulevaisuudessa entisestään, toteaa Metsänhoitoyhdistysten palvelutoimiston toimitusjohtaja, Jouni Tiainen.

Leafpoint tulee tarjoamaan saumattoman yhteyden metsänhoitoyhdistysten käyttämään OmaMetsään, joka on metsänomistajille tarkoitettu verkkopalvelu. Yhdessä OmaMetsä-palvelun kanssa LeafPoint tarjoaa Mhy-kentälle kilpailuetua ja loikan suoraan digitalisaation kärkeen. 

-Uusien järjestelmien käyttöönotossa on usein alkukankeutta ja varaudumme tässäkin siihen. Uskomme kuitenkin, että työskentelymme jatkuu viikon käyttökatkosta lukuun ottamatta melko normaalisti ja omaksumme ohjelman nopeasti, kertoo johtaja Ari Ruotsalainen.

LeafPoint on täysin suomalainen metsäjärjestelmä, jonka takana ovat metsäalan järjestelmäkehittäjät Bitcomp Oy ja Pinja Solutions Oy (entinen PiiMega Oy).

Miten siirtymävaihe näkyy?

Toimistomme ovat henkilöstön koulutuksista johtuen kiinni 12.-14.12.2022

Metsäjärjestelmien siirtymävaiheessa voi aiheutua viivästyksiä palveluissa ja mm. laskutuksessa.

Kuva: Bitcomp

Ajankohtaista

  1. Haemme metsäasiantuntijaa vuorotteluvapaan sijaisuuteen

    Haemme metsäasiantuntijaa vuorotteluvapaan sijaisuuteen

    Savotta

    Mhy Savotassa on tarjolla määräaikainen vuorotteluvapaan sijaisuus. Sijaisuus alkaa lokakuussa ja toimipaikka on Iisalmessa. Jos kiinnostuit, lue lisää ja hae 11.8. mennessä.

    Lue lisää
  2. Mitä uutta metka - metsätalouden kannustejärjestelmä tuo mukanaan?

    Mitä uutta metka - metsätalouden kannustejärjestelmä tuo mukanaan?

    Savotta

    Yksi muutos kohdistuu ensiharvennusikäisiin metsiin. Uudessa metkassa yli 12-metrisiin jääviin puustoihin ei enää saisi tukea. Varmista tuen saanti nykyisen Kemeran aikana. Kemera-tukihaku päättyy 1.10.2023

  3. Metsänomistajat, Green Carbon ja Mhy Savotta puhaltavat yhteen hiileen

    Metsänomistajat, Green Carbon ja Mhy Savotta puhaltavat yhteen hiileen

    Savotta

    Uusi Hiilipalvelu koostuu Green Carbonin HiiliPlus+ -sopimuksesta ja Mhy Savotan toteuttamasta lannoituksesta. Samalla kun vahvistat metsäsi hiilinieluja, saat korvauksen tuottamastasi hiilensidonnasta.

2023 © Metsänhoitoyhdistykset