Metsänhoitoyhdistyksen johtaja vaihtuu

11.1.2018


Metsänhoitoyhdistys Pyhä-Kalan hallitus on 10.1. pitämässään kokouksessa valinnut yhdistyksen uudeksi johtajaksi metsätalousinsinööri Maunu Kilpivaaran (32) Kuusamosta. 
Kilpivaara on toiminut aiemmin metsänhoitoyhdistyksen energianeuvojana Kuusamossa, Vapo Oy:n puunhankinnan ja logistiikan tehtävissä Rovaniemellä sekä viimeiset puolenkymmentä vuotta Metsänhoitoyhdistys Kuusamon toiminnanjohtajana. Maunu Kilpivaara muuttaa perheineen Ylivieskaan ja aloittaa uudessa toimessaan maaliskuussa.
Metsänhoitoyhdistyksen nykyinen johtaja Juha Rautakoski siirtyy kesällä eläkkeelle.

Metsänhoitoyhdistys Pyhä-Kala toimii Oulun Eteläisessä kahdentoista kunnan alueella. Yhdistyksellä on metsänomistajajäseniä reilut 7500. Toimihenkilöitä yhdistyksen palveluksessa on 39, metsureita 30 ja koneurakoitsijoita noin 45. Kaikkiaan yhdistyksen toiminnan piirissä on urakoitsijat ja kuljettajat mukaan lukien noin 160 henkilöä. Metsänhoitoyhdistys Pyhä-Kalan liikevaihto on noin 9 miljoonaa euroa.