Jari Järvenpää metsätie- ja kunnostusojitustehtäviin

03.4.2018

Metsätalousinsinööri Jari Järvenpää Haapajärveltä on 3.4.2018 lukien nimitetty Metsänhoitoyhdistys Pyhä-Kalan alueelle metsätienrakennuksen ja kunnostusojituksen asiantuntijaksi sekä Tie- ja Ojatiimin tiimiesimieheksi. Järvenpäälle kuuluvat lisäksi myös mm luonnonhoitohankkeiden suunnittelun ja toteutuksen tehtävät.

Jari Järvenpää on erittäin kokenut metsätienrakennuksen ja kunnostuojituksen asiantuntija, sillä hän on ollut pitkään vastaavissa tehtävissä Metsäkeskuksen ja sen toimintaa jatkaneen Otso Metsäpalvelut-yhtiön palveluksessa. Järvenpää tuo merkittävästi uutta osaamista ja kokemusta mukanaan yhdistyksen toimintaan.

Jari Järvenpään toimipiste on yhdistyksen Haapajärven toimistolla, mutta hän toimii sieltä käsin metsätieasioissa koko yhdistyksen alueella yhdessä Kalajoen toimistolla toimipistettä pitävän Jorma Tuuran kanssa. Kunnostusojituksen asioissa Järvenpää toimii lähinnä Haapajärven, Reisjärven, Sievin, Nivalan, Ylivieskan ja Vihannin alueilla yhdessä Arto Aholan kanssa.

Jari Järvenpään tavoittaa puhelimitse numerosta 044-723 2566 ja sähköpostilla osoitteesta jari.jarvenpaa@mhy.fi .