Uusi metsäjärjestelmä Leafpoint käyttöön Mhy Pohjois-Karjalassa

pohjois-karjala

LeafPoint on täysin suomalainen metsäjärjestelmä, jonka takana ovat metsäalan järjestelmäkehittäjät Bitcomp Oy ja Pinja Solutions Oy (entinen PiiMega Oy). Järjestelmän kehitys alkoi vuonna 2019 ja se otettiin tuotantokäyttöön vuonna 2020. LeafPoint edustaa uudenlaista tuotepohjaista järjestelmäkehitystä, jossa järjestelmää kehitetään pitkäjänteisesti ja vahvalla asiakas- ja liiketoimintalähtöisellä otteella. LeafPointin tärkeimpinä tavoitteina on parantaa asiakkaiden palvelukokemusta, ratkaista yhdistysten operatiivisia ongelmia, tehostaa toimihenkilöiden työskentelyä ja myyntityötä.

”Mhy-ketjussa nähtiin välttämättömäksi kehittää pikaisesti viestinnän ja markkinoinnin automatisoituja elementtejä osana metsäjärjestelmää. Sähköiset yhteydenottokanavat ovat jo nyt tätä päivää ja korostuvat tulevaisuudessa entisestään” MHYP:n toimitusjohtaja, Jouni Tiainen, toteaa.

Leafpoint tulee tarjoamaan saumattoman yhteyden metsänhoitoyhdistysten käyttämään OmaMetsään, joka on metsänomistajille tarkoitettu verkkopalvelu. Yhdessä OmaMetsä-palvelun kanssa LeafPoint tulee tarjoamaan Mhy-kentälle kilpailuetua ja loikan suoraan digitalisaation kärkeen. 

"Uusien järjestelmien käyttöönotossa on usein alkukankeutta ja varaudumme tässäkin siihen. Uskomme kuitenkin, että työskentelymme jatkuu viikon käyttökatkosta lukuun ottamatta melko normaalisti ja omaksumme ohjelman nopeasti" kertoo Mhy Pohjois-Karjaan johtaja Harri Välimäki. Toivomme metsänomistajilta ymmärrystä asiakaspalvelun pienestä viivästymisestä. 

Ajankohtaista

  1. Janne Matikainen Karjalan Metsätilojen uudeksi kiinteistövälittäjäksi

    Janne Matikainen Karjalan Metsätilojen uudeksi kiinteistövälittäjäksi

    Pohjois-Karjala

    Kiinteistövälittäjä LKV, metsätalousinsinööri (AMK) Janne Matikainen aloitti 4.8.2025 Karjalan Metsätilojen uutena kiinteistönvälittäjänä Joensuussa.

    Lue lisää
  2. Avoin työpaikka: Metsäasiantuntija Ilomantsiin

    Avoin työpaikka: Metsäasiantuntija Ilomantsiin

    Pohjois-Karjala

    Etsimme metsäalan ammattilaista vahvistamaan osaavaa joukkoamme Ilomantsissa.

  3. Pohjois-Karjalan puumarkkinakatsaus: Kauppamäärissä pientä laskua edellisiin vuosiin – puun hinta noussut alkuvuoden aikana

    Pohjois-Karjalan puumarkkinakatsaus: Kauppamäärissä pientä laskua edellisiin vuosiin – puun hinta noussut alkuvuoden aikana

    Pohjois-Karjala

    Pohjois-Karjalan alkuvuoden kiireisimmät puukauppaviikot nähtiin touko-kesäkuussa. Kesälomakausi näkyy myös metsänhoidossa, mutta puukauppaa käydään ympäri vuoden. Pohjois-Karjalassa puukauppaa on käyty viikkoon 25 mennessä hieman yli 1,4 miljoonaa kuutiota. Metsäisessä maakunnassa määrä on hieman kahden edellisen vuoden alapuolella. Puun hinta taas on noussut hieman vuoden takaiseen verrattuna.