Parikkalan Koirasuon valuma-alueen kunnostuksen Metsäsäätiön apuraha

pohjois-karjala

Suomen Metsäsäätiö on myöntänyt Metsänhoitoyhdistys Pohjois-Karjalalle 10 000 euron apurahan Koirasuon valuma-alueen kunnostukseen Parikkalassa. Hankkeessa ovat mukana myös Parikkalan seurakunta sekä MTK.

Valuma-alueen kunnostuksen hankkeessa suunnitellaan ja toteutetaan toimenpiteitä, joiden avulla voidaan parantaa Pyhäjärveen laskevien vesien tilaa sekä metsä- ja suoluonnon monimuotoisuutta. Kunnostuksella mahdollistetaan kannattavan metsätalouden harjoittamista moniongelmaisella Koirasuolla ja sen valuma-alueella.

Kunnostushankkeen suunnittelu on jo aloitettu, ja se jatkuu loppuvuoden. Kunnostus toteutetaan vuonna 2025.

#metsäsäätiö #metsäelinkeino #mhypohjoiskarjala #parikkala

Ajankohtaista

  1. Metsäasiantuntija Anni Laine aloitti Ilomantsissa

    Metsäasiantuntija Anni Laine aloitti Ilomantsissa

    Pohjois-Karjala

    Metsätalousinsinööri (AMK) Anni Laine on nimitetty Ilomantsin paikallistoimiston uudeksi metsäasiantuntijaksi.

    Lue lisää
  2. Avoin työpaikka: Metsuri Kiteen alueelle

    Avoin työpaikka: Metsuri Kiteen alueelle

    Pohjois-Karjala

    Metsänhoitoyhdistys Pohjois-Karjla etsii itsenäiseen työskentelyyn pystyvää ammattitaitoista metsuria. Edellytämme metsäalan koulutusta tai kokemusta metsänhoitotöistä. Työmaat sijaitsevat pääasiallisesti Kiteellä ja koostuvat metsänistutuksesta sekä raivaussahatöistä.

  3. Jäsenmaksuposti saapuu helmikuussa

    Jäsenmaksuposti saapuu helmikuussa

    Pohjois-Karjala

    Mhy Pohjois-Karjalan jäsenmaksut saapuvat postissa viikoilla 7-8. Omaan verkkopankkiin tai sähköpostiin tilatut laskut saapuvat heti laskun muodostumisen jälkeen. Postitse saapuvissa paperilaskuissa on 5 euron laskutuslisä.