Vahvista metsäsi kasvukuntoon! - Tilaa ensi kevään lannoitus nyt! Lue lisää

Kesän 2024 toimihenkilöharjoittelupaikat haussa 1.11.-15.12.

pohjois-karjala

Hei Sinä tuleva metsäalan ammattilainen

💚
Mhy Pohjois-Karjala hakee kesäksi 2024 viittä oma-aloitteista ja reipasta metsäalan opiskelijaa palkalliseen toimihenkilöharjoitteluun. Edellisvuosien harjoittelijoilta metsänhoitoyhdistyksemme on saanut hyvää palautetta. Työtehtäviämme on kehuttu monipuolisiksi ja harjoittelun ohjausta hyväksi. Lisäksi vastuuta on annettu osaamisen mukaan myös harjoittelijoille. Neljän kuukauden aikana (toukokuu - elokuu) pääset tutustumaan perehdyttämisohjelman kautta laajasti metsänhoitoyhdistyksen tehtäväkenttään ja tekemään osaamisesi sekä kokemuksesi mukaan oikeita metsäammattilaisen töitä kuten:

✅
Itsenäisiä tai metsänomistajan kanssa tehtäviä tilakäyntejä, joihin sisältyy hakkuu- ja metsänhoitotoimenpiteiden suunnittelua ja tarkastuksia sekä laadunvalvontaa
✅
Hakkuualueiden ja metsänhoitokohteiden nauhoituksia
✅
Metsänuudistamisen laadun seurantaan liittyviä mittaustehtäviä
✅
Korjuun valvonnan, metsänuudistamisen ja metsänhoitotöiden työnjohtotehtäviä
✅
Metsäteiden ja suometsien hoidon koulutuspäivät

Tarjoamme mukavassa työyhteisössä monipuolisia työtehtäviä koko Pohjois-Karjalan ja Etelä-Karjalan Uukuniemen alueella, joten toivomme, että sinulla on auto käytettävissäsi. Edellytämme metsäalan perusosaamisen lisäksi asiakaspalvelutaitoja sekä kykyä itsenäiseen työhön myös maastossa. Voit halutessasi ilmoittaa toiveesi mahdollisesta työskentelypaikkakunnasta.Lähetä hakemuksesi linkin kautta. Harjoittelupaikkojen hakuaika on 1.11.-15.12.2023. Laita hakemuksesi ajoissa, sillä haastattelemme hakijoita jo hakuaikana
.

Ajankohtaista

  1. Metsäasiantuntija Simo Laukkaselle Työyhteisön hyvä tyyppi - stipendi

    Metsäasiantuntija Simo Laukkaselle Työyhteisön hyvä tyyppi - stipendi

    Pohjois-Karjala

    Metsänhoitoyhdistys Pohjois-Karjalan metsäasiantuntija Simo Laukkaselle on myönnetty Metsämiesten Säätiön ”Työyhteisön hyvä tyyppi” -stipendi. Stipendin arvo on 500 euroa.

    Lue lisää
  2. Liperin metsäasiantuntijaksi Hannes Makkonen

    Liperin metsäasiantuntijaksi Hannes Makkonen

    Pohjois-Karjala

    Metsäasiantuntijaksi Liperiin on nimitetty metsätalousinsinööri Hannes Makkonen. Makkonen omaa vahva puukaupan ja korjuunvalvonnan osaamisen ja siirtyy Liperiin Mhy Pohjois-Karjalan Joensuun toimistolta, jossa hän on työskennellyt korjuunvalvonnan erityisasiantuntijana.

  3. Kesän 2026 harjoittelijahaku on avoinna

    Kesän 2026 harjoittelijahaku on avoinna

    Pohjois-Karjala

    Hei Sinä tuleva metsäalan ammattilainen! Mhy Pohjois-Karjala hakee kesäksi 2026 kuutta oma-aloitteista ja reipasta metsäalan opiskelijaa palkalliseen toimihenkilöharjoitteluun.