79 ehdokasta valtuustovaaleissa

02.10.2020

Mhy Pohjois-Karjalan valtuustovaaleihin vahvistettiin 79 ehdokasta. 

Mhy Pohjois-Karjalan valtuustovaalien ehdokasasettelu päättyi 30.9. ja vaalitoimikunta vahvisti ehdokaslistan 1.10.2020.

Vahvistettuja ehdokkaita on 79 henkilöä, valtuustoon valitaan kaikkiaan 39 jäsentä. Ehdokkaista uusia oli yli puolet.

Ehdokkaiden keski-ikä on 59 vuotta. Nuorin ehdokas on 31-vuotias ja vanhin 76-vuotias. Ehdokkaista 20 % oli naisia. Ehdokkaita oli monipuolisesti eri ammattiryhmistä. Etämetsänomistajia ehdokkaista oli 14 %.

Ehdokkaat tulevat esille kuvin ja ajatuksin vaalisivuille www.mhy.fi/vaalit, jotka julkaistaan 12.10. Äänestysaika on 4.-25.11. ja äänestää voi nyt ensimmäistä kertaa myös sähköisesti. Vaalilehti sekä äänestysmateriaali saapuu äänioikeutetulle jäsenelle marraskuun alussa. 
Millaiset päättäjät sinä haluat? Vain äänestämällä voit vaikuttaa siihen, käytä siis ääntäsi!

EHDOKKAAT MHY POHJOIS-KARJALAN VALTUUSTOVAALEISSA 2020:
Tutustu ehdokkaiden ajatuksiin vaalisivuilla 

Ehdokas-numero

Etunimi Sukunimi Kotikunta Ammatti Ehdokaslista
2 Antti-Sakari Niemi Kontiolahti Osastonylilääkäri A KESKINEN
3 Ari Vaittinen Rääkkylä Maaseutuyrittäjä A KESKINEN
4 Eero Pölönen Kontiolahti Eläkeläinen, DI A KESKINEN
5 Heli Hiltunen Liperi Laitoshuoltaja, luomuviljelijä A KESKINEN
6 Jari Huikuri Liperi Maanviljelijä, koneyrittäjä A KESKINEN
7 Jouni Mäkisalo Kontiolahti Maanviljelijä A KESKINEN
8 Marita Miettinen Joensuu Maanviljelijä A KESKINEN
9 Markku Mujunen Kontiolahti Sähköinsinööri A KESKINEN
10 Markku Piironen Liperi Metsäasiantuntija, eläkeläinen A KESKINEN
11 Martti Makkonen Nurmijärvi Metsäyrittäjä A KESKINEN
12 Matti Turunen Kontiolahti Rakennusmestari A KESKINEN
13 Mikko Huikuri Liperi Maanviljelijä A KESKINEN
14 Pekka Asikainen Rääkkylä Maanviljelijä A KESKINEN
15 Pekka Okkonen Kontiolahti Maaseutuyrittäjä, metsätalousteknikko A KESKINEN
16 Pertti Koistinen Liperi Maaseutuyrittäjä A KESKINEN
17 Päivikki Otronen Liperi Maaseutuyrittäjä A KESKINEN
18 Reetta Lempinen Kontiolahti Tutkija A KESKINEN
19 Saila Paulio Joensuu Luokanopettaja A KESKINEN
20 Suvi Hirvonen Rääkkylä Asiantuntija A KESKINEN
21 Tuomo Kosunen Porvoo Insinööri A KESKINEN
22 Aleksi Raappana Kuopio Upseeri B ITÄINEN
23 Heimo Ihalainen Ilomantsi Yrittäjä, eläkeläinen B ITÄINEN
24 Markku Kotoaro Lohja Laatujohtaja B ITÄINEN
25 Teuvo Maksimainen Ilomantsi Maaseutuyrittäjä B ITÄINEN
26 Timo Vatanen Joensuu Maanviljelijä B ITÄINEN
27 Ari Asikainen Kitee Metsätalousyrittäjä C ETELÄINEN
28 Ari Vuojolainen Joensuu Maa- ja metsätalousyrittäjä C ETELÄINEN
29 Emmi Kaalimaa Kitee Opettaja C ETELÄINEN
30 Esko Juvonen Kitee Yrittäjä C ETELÄINEN
31 Heikki Kärkkäinen Espoo Yrittäjä C ETELÄINEN
32 Henna Heiskanen Joensuu Palveluohjaaja C ETELÄINEN
33 Henrik Luikko Kotka Metsänhoitaja, MMM C ETELÄINEN
34 Ilkka Naukkarinen Joensuu Hallintojohtaja C ETELÄINEN
35 Jaana Timonen Kitee Maanviljelijä, FM C ETELÄINEN
36 Juhani Kosonen Tohmajärvi Maanviljelijä C ETELÄINEN
37 Kyösti Partanen Kitee Metsänhoitaja, MMM C ETELÄINEN
38 Marjaana Olenius Tohmajärvi Projektityöntekijä C ETELÄINEN
39 Markku Karppanen Kitee Maanviljelijä C ETELÄINEN
40 Mika Kuronen Tohmajärvi Maa- ja metsätalousyrittäjä C ETELÄINEN
41 Päivi Ikäheimonen Kitee Yrittäjä C ETELÄINEN
42 Päivi Pennanen Kitee Maaseutuyrittäjä C ETELÄINEN
43 Raimo Leppinen Parikkala Eläkeläinen C ETELÄINEN
44 Sulo Rouvinen Kitee Eläkeläinen C ETELÄINEN
45 Tero Aalto Kitee Maatalousyrittäjä, koneurakoitsija C ETELÄINEN
46 Veikko Mustonen Kitee Eläkeläinen C ETELÄINEN
47 Erkki Halonen Nakkila Sairaalakemisti, eläkeläinen D LÄNTINEN
48 Helena Karvonen Outokumpu Maatalousyrittäjä, eläkeläinen D LÄNTINEN
49 Jaakko Ruokolainen Juuka Rikosylikonstaapeli, eläkeläinen D LÄNTINEN
50 Jarmo Nevalainen Juuka Maanviljelijä D LÄNTINEN
51 Matti Hirvonen Juuka Metsätalousyrittäjä D LÄNTINEN
52 Mikko Kaasinen Outokumpu Yrittäjä, maanviljelijä D LÄNTINEN
53 Osmo Tolvanen Lieksa Eläkeläinen D LÄNTINEN
54 Paavo Karttunen Outokumpu Eläkeläinen D LÄNTINEN
55 Paavo Tanskanen Polvijärvi Maaseutuyrittäjä D LÄNTINEN
56 Sirpa Lindroos Riihimäki Lähihoitaja, merkonomi D LÄNTINEN
57 Taina Piiroinen Joensuu Aluejohtaja D LÄNTINEN
58 Urpo Leminen Polvijärvi Maatalousyrittäjä D LÄNTINEN
59 Erkki Sutinen Turku Professori D LÄNTINEN
60 Aku Lampola Lieksa Toimitusjohtaja E POHJOINEN
61 Erja Ikonen Lieksa Tradenomi E POHJOINEN
62 Esko Honkanen Lieksa Eläkeläinen E POHJOINEN
63 Harri Hakala Nurmes Maanviljelijä E POHJOINEN
64 Heikki Muikku Helsinki Lakimiesyrittäjä E POHJOINEN
65 Ilpo Nevalainen Nurmes Maa- ja metsätalousyrittäjä E POHJOINEN
66 Jarmo Hämäläinen Nurmes Maa- ja metsätalousyrittäjä E POHJOINEN
67 Juha Lipponen Nurmes Metsätalousteknikko E POHJOINEN
68 Juho Luostarinen Nurmes Yritysasiantuntija E POHJOINEN
69 Jukka Eskelinen Nurmes Yrittäjä E POHJOINEN
70 Kari Piironen Nurmes Maanviljelijä E POHJOINEN
71 Kari Pulkkinen Kontiolahti Yritysvalmentaja E POHJOINEN
72 Lauri Partanen Lieksa Metsätalouden harjoittaja E POHJOINEN
73 Martti Laatikainen Lieksa Yrittäjä, eläkeläinen E POHJOINEN
74 Matti Alatalo Nurmes Eläkeläinen, toimitusjohtaja E POHJOINEN
75 Matti Kuittinen Nurmes Metsätilallinen E POHJOINEN
76 Olli Korhonen Hämeenlinna Ylitarkastaja E POHJOINEN
77 Paavo Haverinen Nurmes Toimitusjohtaja E POHJOINEN
78 Timo Pelkonen Nurmes Kiinteistönhoidon esimies E POHJOINEN
79 Timo Ryynänen Lieksa Maaseutuyrittäjä E POHJOINEN
80 Ville Kuivalainen Lieksa Maatalousyrittäjä E POHJOINEN