Arttu Juhola työyhteisön hyvä tyyppi

paijat-hame

Metsänhoitoyhdistys Päijät-Hämeen asikkalalaiselle johtavalle metsäasiantuntijalle Arttu Juholalle on myönnetty Metsämiesten Säätiön ”Työyhteisön hyvä tyyppi” -stipendi. Stipendin arvo on 500 euroa.

Stipendiä esittivät Metsänhoitoyhdistys Päijät-Hämeen toimistoassistentti Liisa Bergius, erityisasiantuntija Timo Hannonen, metsäasiantuntija Sini Kalliokoski, johtava metsäesimies Jukka Mäkinen, kiinteistönvälittäjä Piia Perälä ja johtaja Jari Yli-Talonen. 

Stipendin perusteluksi he toteavat seuraavaa: ”Arttu on erittäin kannustava ja muita toimihenkilöitä tukeva ja kunnioittava esimies. On aina läsnä ja muiden tukena uuden toimintamallin käytäntöön viemisessä. Hän on ottanut merkittävän vastuun työnantajan määrittelemän uuden toimintamallin eteenpäin viemisestä. Arttu tunnistaa muiden mahdollisuudet, huolehtii työkavereista ja suhtautuu positiivisesti uuteen. Hän opettelee jatkuvasti uutta ja samalla opastaa muita. Arttu on aina vastuullinen ja samalla valmis kehittymään ja kehittämään itseään sekä muita. Arttu on rehti ja luotettava metsämies.”

Metsämiesten Säätiö haluaa nostaa ”Työyhteisön hyvä tyyppi”-stipendillä esille arjen työyhteisösankareita metsäalalla, sillä osaava ja motivoitunut ihminen on metsäalan tulevaisuuden keskeisin menestystekijä ja alan toimintakulttuurin rakentaja.

Metsämiesten Säätiö on 1948 perustettu yleishyödyllinen säätiö, jonka tehtävänä on metsäalan kehittäminen sekä alalla toimivien ihmisten hyvinvoinnin edistäminen. Säätiö jakaa oman sijoitustoimintansa tuottoa ja lahjoitusvaroja alalle tavoitteellisin apurahoin ja stipendein. Lisätietoa stipendeistä: www.mmsaatio.fi/stipendit

Ajankohtaista

  1. Epävakainen sää hidastaa kirjanpainajaa

    Epävakainen sää hidastaa kirjanpainajaa

    Päijät-Häme

    Kirjanpainaja ei välitä viileästä eikä sateisestä säästä. Siksi tämä alkukesä on ollut rauhallista kirjanpainajaseurantojen mukaan. Mhy Päijät-Häme huolehtii seurantapisteestä Sysmässä.

    Lue lisää
  2. Puun hinnat Päijät-Hämeessä kesäkuussa 2025

    Puun hinnat Päijät-Hämeessä kesäkuussa 2025

    Päijät-Häme

    Puun huippuhinnat ovat siivittäneet alkuvuoden puukauppaa Päijät-Hämeessä. Puun kysyntä on kelirikko- ja kesäkohteista poikkeuksellisen hyvä.

  3. Toimihenkilöiden loma-ajat

    Toimihenkilöiden loma-ajat

    Päijät-Häme

    Metsäasioiden hoitaminen onnistuu läpi kesän. Jos tavoittelemasi toimihenkilö on lomalla, kysy tuuraajaa toimistolta.

2025 © Metsänhoitoyhdistykset