Länsiturunmaan mhy yhdistyi Metsäreviiriin
metsareviiri
Länsiturunmaan metsänhoitoyhdistys fuusioitui Eteläiseen metsäreviiriin vuoden 2025 alussa.
Metsänhoitoyhdistys Länsiturunmaan toiminta-alue on Paraisten kaupunki mikä tänä päivänä käsittää myös aikaisempien Iniön, Houtskarin, Korppoon ja Nauvon kunnat.
Yhdistymisellä on tarkoitus parantaa jäsenten palvelua ja edunvalvontaa sekä tehostaa toimintaa. Isommassa yhdistyksessä pystymme palvelemaan metsänomistajia entistä monipuolisemmin ja kilpailukykyisemmin. Metsänhoitoyhdistys Länsiturunmaan jäsenet siirtyvät vuoden 2025 alusta Eteläisen metsäreviirin jäseniksi. Jäseniltä muutos ei vaadi toimenpiteitä.
Ajankohtaista
Metsätutka: Kaksi kolmasosaa metsänomistajista kilpailuttaa puukauppansa – metsänhoitoyhdistyksillä tyytyväisimmät puukauppa-asiakkaat
Valtakunnallinen
Metsänomistajat kilpailuttavat puukauppojaan yhä useammin, käy ilmi kevään Metsätutka‑kyselystä. Kaksi kolmasosaa metsänomistajista pyytää tarjouksia useilta ostajilta, ja neljä kymmenestä käyttää apunaan metsänhoitoyhdistyksen asiantuntijoita. Näissä puukaupoissa myös tyytyväisyys on korkeinta.
