Uutiset
Ajankohtaista metsäasiaa meiltä teille. Klikkaa lukemaan tuoreimmat Metsänhoitoyhdistysten uutiset.
MTK:n uudet metsätilastot tarjoavat tarkkaa markkinatietoa metsänomistajille
Valtakunnallinen
MTK on uudistanut Metsätilastot-palvelun, joka tuo metsänomistajille ajankohtaista markkinatietoa ja työkaluja puukaupan suunnitteluun. Uudistus sisältää oman sivuston, selkeät ikonit ja monipuoliset datapalvelut, jotka tukevat metsänomistajien päätöksentekoa. MTK Jäsenet mobiilisovelluksessa voi nyt myös vertailla lopputuotemarkkinoita puun hintakehitykseen. Palvelukokonaisuus on kaikkien MTK:n ja metsänhoitoyhdistyksien jäsenten hyödynnettävissä.
Metsänhoitoyhdistyksen jäsen pääsee mukaan metsäsertifiointiin – sitoutumatta yhteen puunostajaan
Valtakunnallinen
PEFC-sertifiointi kertoo metsänomistajan sitoutumisesta kestävään metsätalouteen ja vastuulliseen luonnonvarojen käyttöön. Metsänhoitoyhdistyksen kautta sertifiointi hoituu helposti, luotettavasti ja ilman lisäkuluja – samalla tuetaan metsänomistajien yhteistä edunvalvontaa. MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola muistuttaa, että metsänomistajan kannattaa kilpailuttaa puukauppansa eikä sitoutua suoraan yhteen ostajaan, vaikka eri yhtiöt tarjoavat omia PEFC-ryhmiään.
Lounapuu Oy:n vuosijuhlassa palkittiin henkilöstöä ja luottamusjohtoa
Lounametsä
Metsänhoitoyhdistys Lounametsän tytäryhtiö Lounapuu Oy:n 10-vuotisjuhlassa palkittiin henkilökuntaa ja luottamusjohtoa. Yli 40 työvuotta tuli täyteen peräti kolmelle henkilölle. Lue lisää ansiomerkkien ja muistamisten saajista.
Metsänomistajat sitoutuneita vapaaehtoiseen suojeluun – ”Jonot ovat seisseet pitkään”
Valtakunnallinen
Metsänomistajien vapaaehtoisuuteen perustuva metsien monimuotoisuuden suojeluohjelma METSO on ollut merkittävä keino luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa. Ohjelman kautta on syntynyt jo noin 100 000 hehtaaria uusia suojelualueita, mutta kiinnostusta pysyvään suojeluun olisi paljon enemmänkin.
Asiantuntijat Metsäseminaarissa Turussa: Metsien elinvoimaisuus ja ilmastohyödyt edellyttävät aktiivista metsänhoitoa ja pitkäjänteisiä toimia
Lounametsä
L-S Mhy-säätiön ja Lounais-Suomen metsänhoitoyhdistysten järjestämä metsäseminaari puhutteli metsänomistajia ja keräsi Linnasmäen Opiston auditorion täyteen väkeä.