Uutiset
Ajankohtaista metsäasiaa meiltä teille. Klikkaa lukemaan tuoreimmat Metsänhoitoyhdistysten uutiset.
Monimuotoinen metsä osa 4: Vapaaehtoinen suojelu ja ennallistaminen METSO- ja Helmi-ohjelmilla
Valtakunnallinen
Tiesitkö, että metsänomistajana voit edistää metsäsi luonnonarvoja ilman kuluja ja jopa saada siitä rahaa? METSO- ja Helmi-ohjelmat tarjoavat mahdollisuuden suojella ja ennallistaa arvokkaita luontokohteita vapaaehtoisesti ja saada siitä myös taloudellista korvausta.
Nyt on aika nostaa esiin metsänhoitoyhdistyksien tähtiä – Vuoden Kymppi -palkinto julkistetaan lokakuussa
Valtakunnallinen
Ehdota Vuoden kymppi -palkinnon saajaksi metsänhoitoyhdistyksen toimihenkilöä tai tiimiä, joka on tehnyt sinuun positiivisen vaikutuksen. Ehdotuksia voit jättää aina 21. syyskuuta saakka.
Metsävähennyksen korotusta odotetaan voimaan vuoden 2026 alussa
Valtakunnallinen
Hallituksen esitys metsävähennyksen korotuksesta 75:een prosenttiin annettiin eduskunnalle toukokuun alussa, ja se on parhaillaan valiokuntakäsittelyssä. MTK pitää esitettyä lainmuutosta tärkeänä panostuksena pitkäjänteiseen perhemetsätalouteen.
Tuttuja ja uusia kasvoja - katso kuka palvelee alueellasi
Lounametsä
Tämän vuoden aikana metsäasiantuntijoidemme vastuualueissa on tapahtunut useita muutoksia. Osa on siirtynyt uusiin tehtäviin toiveidensa mukaisesti, ja samalla olemme saaneet joukkoomme uusia kasvoja vahvistamaan palveluamme eri puolilla toimialuettamme. Osa pitkään palvelleista asiantuntijoistamme on puolestaan jäämässä ansioituneelle eläkkeelle kuluvan vuoden aikana.