Vahvista metsäsi kasvukuntoon! - Tilaa ensi kevään lannoitus nyt! Lue lisää

Metsätaitokisat Laitilassa keräsivät runsaasti väkeä

lounametsa

Metsätaitokilpailut

Maanantaina 5.6. kilpailtiin metsätaidossa Laitilan Kaikun majalla. Aiemmin iltapäivällä radan kiersivät Mhy Lounametsän omat toimihenkilöt, ja myöhemmin pidettiin virallisemmat kisailut: ammattilaisten pikakisa ja metsänomistajien taitokisa. Kaiken kaikkiaan osallistujia oli reippaasti toistasataa. Osa oli lähtenyt mukaan Mikkelistä asti. Metsätaitoilu on mukava koko perheen harrastus, niinpä nytkin mukana oli perheitä useammassa polvessa. Kiitokset kaikille kävijöille ja onnea voittajille!

Vehmaalta kävivät taitoilemassa sisarukset Annika Rouvali ja Heidi Maikola lapsineen Kuvassa 3. vas. Miro Maikola Lilli ja oik. Taavi Rouvali. Sisarukset ovat kokeneita konkareita, ja käyneet jo 11-vuotiaasta lähtien isän, Pekka Suomen mukana metsässä,

Pikakisan tulokset:

Yleinen                                                      taito + suunnistuspisteet

    Taitosarja

      Metsänomistajien parhaimmistoa

        Naiset:

          Ajankohtaista

          1. Metsätilakaupassa hyvin tarjontaa - hinnat hieman tasaantuneet

            Metsätilakaupassa hyvin tarjontaa - hinnat hieman tasaantuneet

            Lounametsä

            Metsätilojen Jukka Pusa kertoo metsätilojen hintojen hieman tasaantuneen. Tarjontaa metsätilamarkkinoilla on mukavasti, mutta tarjouksia tehdään hieman aiempaa harkitsevaisemmin.

            Lue lisää
          2. Avoimet ovet Liedon toimistolla 18.11.

            Avoimet ovet Liedon toimistolla 18.11.

            Lounametsä

            Tervetuloa tutustumaan uuteen toimipaikkaamme Liedossa. Tule tapaamaan alueen metsäasiantuntijoita ja toimihenkilöitä, hoitamaan metsäasioitasi tai muuten vain kurkistamaan uusiin toimitiloihimme.

          3. Lietolaiselle Tanja Reunaselle "Työyhteisön hyvä tyyppi -stipendi"

            Lietolaiselle Tanja Reunaselle "Työyhteisön hyvä tyyppi -stipendi"

            Lounametsä

            Metsänhoitoyhdistys Lounametsän taloushallinnonasiantuntija Tanja Reunaselle myönnettiin Metsämiesten säätiön "Työyhteisön hyvä tyyppi" -stipendi.

          2025 © Metsänhoitoyhdistykset

          Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.