Vahvista metsäsi kasvukuntoon! - Tilaa ensi kevään lannoitus nyt! Lue lisää

Hoidettu taimikko on tärkein sijoitus!

lounametsa

Varhaishoidon ja/tai taimikonhoidon laiminlyönti saattaa aiheuttaa merkittäviä kasvu- ja tuottotappioita. Tämä johtuu siitä, että havupuut eivät pysty kilpailemaan lehtipuiden kanssa. Puiden kasvu hidastuu ja ne jäävät varjoon. Samalla puiden latvukset vioittuvat helposti ja laatu kärsii.

👉  Hyvin hoidettu taimikko tuottaa jopa 30 % enemmän tukkipuuta.

👉  Samalla kasvatat hiilinieluja.

👉  Hoidettu metsä kestää paremmin myös metsätuhoja.

Omalta metsäasiantuntijaltasi saat parhaat neuvot

Metka-tukea saat

Seuraaviin metsänhoitotöihin: taimikon varhaisperkaus, taimikon harvennus, nuoren metsän harvennus, verhopuuston poisto ja verhopuuston harvennus sekä hoitotyön yhteydessä kaadetun pienpuun keräämiseen, jos pienpuuta on kerätty vähintään 35 m3/ha (Etelä-Suomi).

Tuen määrä on 200 e/ha tai 300 e/ha jos kerätty pienpuuta pääosin tasaisesti koko kuvion alueelta. Pienpuu voi olla kuitupuuta, rankapuuta tai kokopuuna korjattua. Pikkutukki ja parru eivät ole pienirunkoista puuta, ei myöskään erillinen hakkuutähde.

Kriteerit:

    Tukien hakeminen

    Taimikon ja nuorenmetsän hoitotyöt voidaan aloittaa heti. Tukihakemus on jätettävä viimeistään 2 kk työn valmistumisesta.

    Tuen määrä

    Taimikonhoito 200 e/ha
    Nuoren metsän hoito 200 e/ha
    Jos kerätään lisäksi pienpuuta tuen määrä on 300 e/ha

    Kun haluat tietää lisää, ole yhteydessä Metsänhoitoyhdistyksen asiantuntijaan. Hän osaa kertoa tarkemmin, onko Sinun metsääsi mahdollista saada tukea. Hän hoitaa myös tarvittaessa tukihakemukset. Hoidetaan metsät kuntoon🌲🌳

    Ajankohtaista

    1. Asiantuntijat Metsäseminaarissa Turussa: Metsien elinvoimaisuus ja ilmastohyödyt edellyttävät aktiivista metsänhoitoa ja pitkäjänteisiä toimia

      Asiantuntijat Metsäseminaarissa Turussa: Metsien elinvoimaisuus ja ilmastohyödyt edellyttävät aktiivista metsänhoitoa ja pitkäjänteisiä toimia

      Lounametsä

      L-S Mhy-säätiön ja Lounais-Suomen metsänhoitoyhdistysten järjestämä metsäseminaari puhutteli metsänomistajia ja keräsi Linnasmäen Opiston auditorion täyteen väkeä.

      Lue lisää
    2. Metsänomistajat suosittelevat Metsänhoitoyhdistys Lounametsää - kiitos luottamuksesta!

      Metsänomistajat suosittelevat Metsänhoitoyhdistys Lounametsää - kiitos luottamuksesta!

      Lounametsä

      Asiakastyytyväisyytemme on erinomaista tasoa - tämän vuoden suositteluindeksi NPS +70. Kiitos luottamuksesta, tämä on meille paras palkinto! Lue lisää asiakaspalautteista.

    3. MTK:n pj-ehdokkaat esittelyssä Liedossa

      MTK:n pj-ehdokkaat esittelyssä Liedossa

      Lounametsä

      MTK:n seuraava puheenjohtaja valitaan marraskuussa. Tule mukaan Lietoon ma 3.11. tutustumaan ja kuulemaan ehdokkaita. Kuka on sinun suosikkisi?

    Unknown block: core/separator
    { "attrs": [], "innerHTML": "\n<hr class=\"wp-block-separator\" />\n", "innerBlocks": [], "__name": "core/separator" }

    2025 © Metsänhoitoyhdistykset

    Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.