Valtuusto kokoontui 15.12.2022

loimijoki

Mhy Loimijoki ja Mhy Punkalaidun fuusioituivat v. 2022 alussa. Nykyisen valtuuston muodostavat kummankin yhdistyksen v. 2020 vaaleissa valitut valtuutetut. Yhdistyksen syyskokous pidettiin 15.12.2022 Loimaalla Suomen maatalousmuseo Sarassa.

Kokouksessa päätettiin vuoden 2023 toiminnasta ja jäsenmaksuista sekä valittiin hallitus toimikaudelle 2023-2024.

Hallitusvalinnat ja puheenjohtajan muutos

Hallitukseen valittiin seuraavalle kaksivuotiskaudelle seitsemän jäsentä: Heikki Jonkka, Erkki Kemppi, Kari Kössi, Hannu Mattila, Johanna Pättiniemi, Hannu Saarikoski ja Vesa Saikku.

Pitkäaikainen hallituksen puheenjohtaja Markku Erelä jäi pois hallituksesta. Markku on aloittanut hallitustyöskentelyn jo vuonna 1987 ja puheenjohtajana hän toimi yhtäjaksoisesti vuodesta 2009 lähtien. Uudeksi puheenjohtajaksi hallitus valitsi keskuudestaan Johanna Pättiniemen.

Jäsenmaksut vuonna 2023

Vuoden 2022 fuusiossa yhtenäistetyt jäsenmaksut päätettiin pitää ennallaan. Mhy:n osuuden lisäksi jäsenmaksun mukana maksetaan MTK:n edunvalvontamaksu 21 e.

hajäsenmaksu
0 - 9.9945 e
10 - 19.9958 e
20 - 49.9989 e
50 - 99.99177 e
100 -199 e

Ajankohtaista

 1. Loimaalla marssittiin lauantaina aurinkoisessa syyssäässä

  Loimaalla marssittiin lauantaina aurinkoisessa syyssäässä

  Loimijoki

  Loimaan Kertunmäellä vietettiin lauantaina 16.9. aurinkoista päivää Metsämarssin merkeissä. Tapahtumalla haluttiin tuoda esille erityisesti metsänhoidon, metsien monipuolisen käytön ja metsänomistajien roolia suomalaisessa yhteiskunnassa.

  Lue lisää
 2. Metkan tukitasot ja -ehdot on vahvistettu

  Metkan tukitasot ja -ehdot on vahvistettu

  Valtakunnallinen

  Valtioneuvosto on 16.11.2023 antanut asetuksen metsätalouden määräaikaisesta kannustejärjestelmästä annetun lain voimaantulosta ja asetuksen metsätalouden kannustejärjestelmästä. Ohessa maa- ja metsätalousministeriön tiedote tukitasoista – ja ehdoista kokonaisuudessaan.

 3. Vuoden Kymppi -palkinto pirkanmaalaiselle Jouko Lehtiselle

  Vuoden Kymppi -palkinto pirkanmaalaiselle Jouko Lehtiselle

  Valtakunnallinen

  Ehdotuksia palkinnon saajaksi annettiin yli 60. Metsäjohtokunta päätti Vuoden Kymppi- palkinnon lisäksi myöntää kunniamaininnan erityisasiantuntija Timo Hannoselle.

2023 © Metsänhoitoyhdistykset