Valtuusto kokoontui 15.12.2022

loimijoki

Mhy Loimijoki ja Mhy Punkalaidun fuusioituivat v. 2022 alussa. Nykyisen valtuuston muodostavat kummankin yhdistyksen v. 2020 vaaleissa valitut valtuutetut. Yhdistyksen syyskokous pidettiin 15.12.2022 Loimaalla Suomen maatalousmuseo Sarassa.

Kokouksessa päätettiin vuoden 2023 toiminnasta ja jäsenmaksuista sekä valittiin hallitus toimikaudelle 2023-2024.

Hallitusvalinnat ja puheenjohtajan muutos

Hallitukseen valittiin seuraavalle kaksivuotiskaudelle seitsemän jäsentä: Heikki Jonkka, Erkki Kemppi, Kari Kössi, Hannu Mattila, Johanna Pättiniemi, Hannu Saarikoski ja Vesa Saikku.

Pitkäaikainen hallituksen puheenjohtaja Markku Erelä jäi pois hallituksesta. Markku on aloittanut hallitustyöskentelyn jo vuonna 1987 ja puheenjohtajana hän toimi yhtäjaksoisesti vuodesta 2009 lähtien. Uudeksi puheenjohtajaksi hallitus valitsi keskuudestaan Johanna Pättiniemen.

Jäsenmaksut vuonna 2023

Vuoden 2022 fuusiossa yhtenäistetyt jäsenmaksut päätettiin pitää ennallaan. Mhy:n osuuden lisäksi jäsenmaksun mukana maksetaan MTK:n edunvalvontamaksu 21 e.

hajäsenmaksu
0 - 9.9945 e
10 - 19.9958 e
20 - 49.9989 e
50 - 99.99177 e
100 -199 e

Ajankohtaista

 1. Metsänhoitoyhdistykset mukana tukemassa Metsävisaa

  Metsävisan voitosta kisattiin Ruotsinkylän metsissä

  Valtakunnallinen

  Yläkoulujen valtakunnallisen Metsävisan finaali järjestettiin 25. toukokuuta Tuusulassa. Loppukilpailuun kutsuttiin 50 alkukilpailussa parhaiten pärjännyttä nuorta. Haastavassa kisassa voittajaksi selviytyi Onni Vaaherkumpu Saarijärven yhtenäiskoulusta.

  Lue lisää
 2. MTK ja SLC veivät metsänomistajien viestiä Säätytalolle

  MTK ja SLC veivät metsänomistajien viestiä Säätytalolle

  Valtakunnallinen

  Hallitusneuvottelut käynnistyivät vapun jälkeen Säätytalolla. MTK ja SLC jättivät esityksensä hallitusohjelmaan viime keskiviikkona. Metsänomistajien viesti oli keskeisessä asemassa. Suomen tulee tehdä vaikuttavaa EU-politiikkaa, jossa metsien kasvu ja jalostus talouden kivijalkana on turvattu.

 3. Puumarkkinakatsaus toukokuu 2023

  Puumarkkinakatsaus toukokuu 2023

  Valtakunnallinen

  Puun hinta on noussut viime vuodesta merkittävästi. Puun hinnannousu on ollut jopa nopeampaa kuin yleinen hinnannousu. Monet metsänomistajat miettivät puun myyntipäätöksiään ja arvioivat miten puun hinnat kehittyvät jatkossa. Monet metsänomistajat ovat huolissaan myös talouden epävarmuudesta ja metsien suojelun lisääntymisen vaikutuksista puumarkkinoihin. Pellervon taloustutkimuksen PTTn metsäennuste rauhoittaa metsänomistajia, sillä puun hintojen nousun arvioidaan jatkuvan edelleen, myös ensi vuonna. Tämä johtuu kotimaisen puun hyvästä kysynnästä.

2023 © Metsänhoitoyhdistykset