Valtuusto kokoontui 15.12.2022

loimijoki

Mhy Loimijoki ja Mhy Punkalaidun fuusioituivat v. 2022 alussa. Nykyisen valtuuston muodostavat kummankin yhdistyksen v. 2020 vaaleissa valitut valtuutetut. Yhdistyksen syyskokous pidettiin 15.12.2022 Loimaalla Suomen maatalousmuseo Sarassa.

Kokouksessa päätettiin vuoden 2023 toiminnasta ja jäsenmaksuista sekä valittiin hallitus toimikaudelle 2023-2024.

Hallitusvalinnat ja puheenjohtajan muutos

Hallitukseen valittiin seuraavalle kaksivuotiskaudelle seitsemän jäsentä: Heikki Jonkka, Erkki Kemppi, Kari Kössi, Hannu Mattila, Johanna Pättiniemi, Hannu Saarikoski ja Vesa Saikku.

Pitkäaikainen hallituksen puheenjohtaja Markku Erelä jäi pois hallituksesta. Markku on aloittanut hallitustyöskentelyn jo vuonna 1987 ja puheenjohtajana hän toimi yhtäjaksoisesti vuodesta 2009 lähtien. Uudeksi puheenjohtajaksi hallitus valitsi keskuudestaan Johanna Pättiniemen.

Jäsenmaksut vuonna 2023

Vuoden 2022 fuusiossa yhtenäistetyt jäsenmaksut päätettiin pitää ennallaan. Mhy:n osuuden lisäksi jäsenmaksun mukana maksetaan MTK:n edunvalvontamaksu 21 e.

hajäsenmaksu
0 - 9.9945 e
10 - 19.9958 e
20 - 49.9989 e
50 - 99.99177 e
100 -199 e

Ajankohtaista

 1. Loimaalla marssittiin lauantaina aurinkoisessa syyssäässä

  Loimaalla marssittiin lauantaina aurinkoisessa syyssäässä

  Loimijoki

  Loimaan Kertunmäellä vietettiin lauantaina 16.9. aurinkoista päivää Metsämarssin merkeissä. Tapahtumalla haluttiin tuoda esille erityisesti metsänhoidon, metsien monipuolisen käytön ja metsänomistajien roolia suomalaisessa yhteiskunnassa.

  Lue lisää
 2. OmaMetsään uusi arvopohjaista metsänhoitoa tukeva tulevaisuusosio

  OmaMetsään uusi arvopohjaista metsänhoitoa tukeva tulevaisuusosio

  Valtakunnallinen

  Metsänhoitoyhdistysten sähköisen palvelukanavan OmaMetsän uuden tulevaisuusosion avulla metsänomistaja voi tarkastella metsänsä tulevaisuutta erilaisten arvovalintojen näkökulmasta.

 3. Virkeshandelsöversikt juni 2023

  Yksityismetsissä mahdollisuus monipuolisiin hyötyihin

  Valtakunnallinen

  Tapion julkaisema raportti metsäbiotalouden arvoketjuista tuo esille metsätalouden merkitystä Suomen taloudelle. Pohjoiset metsänhoitoyhdistykset arvioivat, että yksityismetsät tarjoavat mahdollisuuksia luoda hyvinvointia nykyistä monipuolisemmin. Tämä edellyttää metsänomistajan päätösvallan kunnioittamista, uusien markkinoiden kehittämistä sekä kannustusta hyvään metsän- ja luonnonhoitoon.

2024 © Metsänhoitoyhdistykset