Vuoden metsänomistaja 2023
lakeus
Metsänhoitoyhdistys Lakeuden valtuuston kokouksen yhteydessä 14.12.2024 palkittiin Vuoden metsänomistajana Arto Kangasniemi Kauhajoelta.
IKH Areenalla pidetyn Metsänhoitoyhdistys Lakeuden valtuuston kokouksen aluksi palkittiin Vuoden metsänomistaja 2023. Kunniamaininnan vastaanotti Arto Kangasniemi Kauhajoelta. Palkinnon luovuttivat johtaja Pasi Lahti, valtuuston puheenjohtaja Jussi Rintamäki sekä metsäasiantuntija Markku Salmirinne.
Palkinnon saaja on aktiivinen metsänomistaja, joka säännöllisen puukaupan lisäksi myös panostaa metsän hoitotöihin sekä huomioi luonnon monimuotoisuuden. Ajallaan tehdyt taimikon varhaishoito ja taimikonhoito, terveys- ja kasvatuslannoitusten suorittaminen sekä tarpeelliset vesitalouden järjestelyt luovat edellytykset säännölliselle puukaupalle, ja päinvastoin. Kangasniemelle on myös erittäin tärkeää, että luonto huomioidaan metsänhoitotöiden teon yhteydessä -jätetään riistatiheikköjä, säästetään mahdollisimman erilaisia puulajeja sekä säilytetään eläinten lisääntymis- ja pesimärauha.
Palkinto jaettiin nyt jo seitsemännen kerran. Metsänhoitoyhdistys haluaa palkinnon myötä kiittää aktiivisia metsänomistajia sekä kannustaa monipuoliseen metsien käyttöön ja hoitoon.
Ajankohtaista
Meille on myönnetty ISO 9001 ja ISO 14001 sertifikaatit
Lakeus
Metsänhoitoyhdistys Lakeus on saavuttanut arvostetut kansainväliset sertifikaatit ISO 9001 ja ISO 14001. Tämä saavutus vahvistaa sitoutumisemme korkeaan laatuun ja ympäristövastuullisuuteen, ja se on nyt virallisesti tunnustettu. Toimintamme on läpikäynyt perusteellisen auditoinnin ja noudattaa kansainvälisiä laatu- ja ympäristöjohtamisen vaatimuksia. Jatkamme toimintamme kehittämistä vuosittaisilla auditoinneilla, joiden tarkoituksena on edelleen parantaa prosessejamme ja vähentää ympäristövaikutuksiamme. Uskomme, että nämä sertifikaatit auttavat meitä tarjoamaan entistä vastuullisempaa ja laadukkaampaa palvelua metsänhoidon alalla.
