Uusia vaatimuksia hankintapuukauppaan

kymenlaakso

EUDR-asetus vaikuttaa tulevaisuudessa hankintapuukauppaan. Se velvoittaa puun alkuperän entistä tarkempaan seurantaan, jolla pyritään estämään metsäkatoa. 

Mitä hankintakauppa tarkoittaa?

Hankintakaupassa ostaja ostaa puut valmiiksi hakattuna ja tien varteen kuljetettuna. Hankintakaupalla tarkoitetaan puukauppaa, jossa metsänomistaja vastaa itse puiden kaatamisesta ja kuljetuksesta tien varteen. Puunostaja hakee valmiiksi pinotut puut ja vastaa puiden kuljetuksesta jatkojalostukseen. Suurin osa puukaupasta tehdään pystykauppana, jossa puunostaja ostaa pystyssä olevat puut ja vastaa niiden kaatamisesta sekä kuljetuksesta tien varteen. 

Muutoksia kaupantekoon

EUDR-asetus vaikuttaa jo tulevan talven 2026 hankintapuukauppaan. Syksystä 2025 lähtien hankintapuista on tehtävä sopimus ennen työn aloitusta. Hankintapuista ei enää tehdä käteiskauppaa, vaan kaikki sopimukset ja metsänkäyttöilmoitukset on tehtävä hyvissä ajoin ennen töiden aloittamista. Metsänkäyttöilmoitus tulee tehdä viimeistään kymmenen päivää ennen hakkuun aloittamista. Kun sopimus ja metsänkäyttöilmoitus on tehty, voi työt aloittaa. Hakkuuta tehtäessä metsänomistajan on huolehdittava, että hakkuu toteutuu metsälain ja metsäsertifioinnin mukaisesti. 

Kun metsänkäyttöilmoitus ja sertifiointi ovat kunnossa, ammattilainen hoitaa loput. Hankitakauppaa koskeville puille luodaan DD-koodisto, joka seuraa puita koko ketjun läpi lopputuotteeksi. Koodiston avulla puun alkuperä voidaan määrittää missä tahansa prosessin vaiheessa.  

Näin myyt hankintapuita Mhy Kymenlaaksolle

“Mhy Kymenlaakson hankintakauppaprosessi pyörähtää käyntiin metsänomistajan ilmoittaessa metsäasiantuntijalle aikomuksestaan tehdä hankintapuita tulevana talvena. Puukauppasopimuksen ja hankintapuuvaltakirjan allekirjoituksen jälkeen tehdään heti metsänkäyttöilmoitus, jotta metsätyöt voisi aloittaa sitten heti, kun olosuhteet sen sallivat. Kun hakkuut on tehty, metsänomistaja ilmoittaa metsäasiantuntijalle puiden olevan tievarressa ennalta sovittuihin mittoihin katkottuna valmiina mitattavaksi ja poiskuljetettavaksi. Mittauksen jälkeen tehdään puista mittaustodistus ja metsänomistaja saa maksun tililleen.”, korjuuesimies Olli Karppinen kuvailee hankintakauppaprosessia.  

Ajankohtaista

  1. Puukaupan kilpailuttaminen on nyt erityisen tärkeää

    Puukaupan kilpailuttaminen on nyt erityisen tärkeää

    Kymenlaakso

    Puumarkkinoilla eletään erikoisia aikoja. Uutisointi on viime aikoina ollut negatiivista ja uutisia lukiessa saattaa tulla sellainen tunne, että puumarkkinat ovat romahtaneet ja hinnat valuneet pohjamutiin. On hyvä muistaa, että puukauppa on syklistä, eikä ylä- ja alamäiltä voida välttyä. Puunhinta on ollut ennätyskorkealla viimeisen vuoden ajan. 

    Lue lisää
  2. Pääkaupunkiseudun metsänomistajailta kokosi väkeä Maalaistentaloon

    Pääkaupunkiseudun metsänomistajailta kokosi väkeä Maalaistentaloon

    Kymenlaakso

    Helsingin Maalaistentalossa vietettiin 26.11.2025 hyväntuulinen ja tietoiskuista tiivis metsänomistajailta, johon oli kutsuttu pääkaupunkiseudulla asuvat Mhy Kymenlaakson jäsenet. Ilta alkoi leppoisissa merkeissä – tarjolla oli tuoreita, muhkeita sämpylöitä ja höyryävää kahvia, jotka loivat lämminhenkisen aloituksen yhteiselle keskusteluhetkelle.

  3. Siirry e-laskuun

    Siirry e-laskuun

    Kymenlaakso

    Pyrimme siirtymään pois paperilaskuista. Tilaamalla laskut jatkossa e-laskuna tai sähköpostilaskuna paperisen sijaan, säästät aikaa ja vaivaa. Voit kuitenkin olla huoletta, mikäli sinulla ei ole mahdollisuutta tilata e-laskua tai sähköpostilaskua, saat laskut jatkossakin paperisena.