Tulevaisuuden metsäasiantuntijat tositoimissa
kymenlaakso
Metsäalan opiskelijat ovat tärkeä osa Metsänhoitoyhdistyksen toimihenkilökaartia kesäkuukausina. Tänä vuonna harjoitteluaan Mhy:llä suorittavat Heidi Porkka, Esa Liikkanen ja jo viime vuodelta metsänomistajille tuttu Topi Byckling.
Iitissä asuva Porkka käy metsäalan koulutusta Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulussa.
- Metsäala ei ollut käynyt vakavasti mielessäkään ennen kuin päädyin vaihtamaan alaa vuonna 2021. Olin aloittanut terveydenhoitajaopinnot syksyllä 2019. Puolitoista vuotta opiskeltuani totesin, että kaipaan tulevalta työltä enemmän itsenäisyyttä, oman työn suunnittelua sekä mahdollisuutta liikkua luonnossa. Toteutin alanvaihdon vuonna 2021 enkä ole katunut hetkeäkään.
Myös Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulussa opiskeleva Byckling arvostaa työn vapautta ja luonnossa liikkumista.
- Metsäalalla nämä molemmat toteutuvat. Tulevaisuuden työllisyyden näkymät näyttävät myös suht hyvältä.
Myllykoskelta kotoisin oleva Liikkanen opiskelee Helsingin yliopistossa metsätieteitä. Hän on ollut tyytyväinen ammatinvalintaan ja kokee metsäalan olevan vakaalla kehittymisen tiellä.
-Tulevaisuudessa metsäala on menossa enemmän ja enemmän uusien innovaatioiden tielle ja puulle tullaan keksimään vielä paljon mullistavia käyttötarkoituksia. Myös koneellistaminen ja automatisointi on nyt jo huikealla tasolla ja teknologinen kehitys alalla sen kun kiihtyy.
Kaikki kolme odottavat työltään uuden oppimista. - Koulussa opittua asiaa tarkastellaan työelämässä melko erilaisesta näkövinkkelistä. Toivon myös tapaavani laajasti metsänomistajia, Porkka tuumaa.
- Terveiset metsänomistajille, että kannattaa nyt jokaisen käydä katsomassa taimikot varhaisperkauksen suhteen sekä kuusikot mahdollisten kirjanpainajatuhojen suhteen. Samalla tulee haukattua raitista ulkoilmaa puhtaassa luonnossa. Hyvää kesää kaikille tasapuolisesti, toivottaa Valkelan toimistolla työpistettä pitävä Byckling. Porkka työskentelee Kausalan ja Liikkanen Inkeroisten toimistolla.
Ajankohtaista
Uusia vaatimuksia hankintapuukauppaan
Kymenlaakso
EUDR-asetus vaikuttaa tulevaisuudessa hankintapuun kauppaan. EUDR-asetus velvoittaa puun alkuperän entistä tarkempaan seurantaan. Seurannalla pyritään estämään metsäkatoa. Mitä hankintakauppa tarkoittaa? Hankintakaupassa ostaja ostaa puut valmiiksi hakattuna ja tien varteen kuljetettuna. Hankintakaupalla tarkoitetaan puukauppaa, jossa metsänomistaja vastaa itse puiden kaatamisesta ja kuljetuksesta tien varteen. Puunostaja hakee valmiiksi pinotut puut ja vastaa puiden kuljetuksesta jatkojalostukseen. Suurin osa puukaupasta tehdään pystykauppana, jossa puunostaja ostaa pystyssä olevat puut ja vastaa niiden kaatamisesta sekä kuljetuksesta tien varteen.
Siirry e-laskuun
Kymenlaakso
Pyrimme siirtymään pois paperilaskuista. Tilaamalla laskut jatkossa e-laskuna tai sähköpostilaskuna paperisen sijaan, säästät aikaa ja vaivaa. Voit kuitenkin olla huoletta, mikäli sinulla ei ole mahdollisuutta tilata e-laskua tai sähköpostilaskua, saat laskut jatkossakin paperisena.
Nyt on metsän ruokinta-aika ja se näkyy kukkarossa
Kymenlaakso
”Metsälannoitus on paras sijoitus metsään, sillä siinä on hyvä tuotto – se tuottaa oikeasti rahaa,” kertoo metsäasiantuntija Otto Holmsten. Lannoittaminen ei hänen mukaansa ole sen kummempi toimenpide kuin pellon lannoittaminen: ravinteita lisätään ja kasvu lisääntyy. Varttuneissa metsissä lannoituksen tuoma lisäkasvu näkyy erityisesti tukkiosassa – siinä, missä puun arvo kasvaa eniten.
