Tulevaisuuden metsäasiantuntijat tositoimissa

kymenlaakso

Metsäalan opiskelijat ovat tärkeä osa Metsänhoitoyhdistyksen toimihenkilökaartia kesäkuukausina. Tänä vuonna harjoitteluaan Mhy:llä suorittavat Heidi Porkka, Esa Liikkanen ja jo viime vuodelta metsänomistajille tuttu Topi Byckling

Iitissä asuva Porkka käy metsäalan koulutusta Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulussa. 

- Metsäala ei ollut käynyt vakavasti mielessäkään ennen kuin päädyin vaihtamaan alaa vuonna 2021. Olin aloittanut terveydenhoitajaopinnot syksyllä 2019. Puolitoista vuotta opiskeltuani totesin, että kaipaan tulevalta työltä enemmän itsenäisyyttä, oman työn suunnittelua sekä mahdollisuutta liikkua luonnossa. Toteutin alanvaihdon vuonna 2021 enkä ole katunut hetkeäkään.

Myös Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulussa opiskeleva Byckling arvostaa työn vapautta ja luonnossa liikkumista. 

- Metsäalalla nämä molemmat toteutuvat. Tulevaisuuden työllisyyden näkymät näyttävät myös suht hyvältä.

Myllykoskelta kotoisin oleva Liikkanen opiskelee Helsingin yliopistossa metsätieteitä. Hän on ollut tyytyväinen ammatinvalintaan ja kokee metsäalan olevan vakaalla kehittymisen tiellä. 

-Tulevaisuudessa metsäala on menossa enemmän ja enemmän uusien innovaatioiden tielle ja puulle tullaan keksimään vielä paljon mullistavia käyttötarkoituksia. Myös koneellistaminen ja automatisointi on nyt jo huikealla tasolla ja teknologinen kehitys alalla sen kun kiihtyy.

Topi Byckling, Esa Liikkanen ja Heidi Porkka odottavalta kesältä uusien asioiden oppimista.

Kaikki kolme odottavat työltään uuden oppimista. - Koulussa opittua asiaa tarkastellaan työelämässä melko erilaisesta näkövinkkelistä. Toivon myös tapaavani laajasti metsänomistajia, Porkka tuumaa. 

- Terveiset metsänomistajille, että kannattaa nyt jokaisen käydä katsomassa taimikot varhaisperkauksen suhteen sekä kuusikot mahdollisten kirjanpainajatuhojen suhteen. Samalla tulee haukattua raitista ulkoilmaa puhtaassa luonnossa. Hyvää kesää kaikille tasapuolisesti, toivottaa Valkelan toimistolla työpistettä pitävä Byckling. Porkka työskentelee Kausalan ja Liikkanen Inkeroisten toimistolla.

Ajankohtaista

  1. Ennallistaminen onnistuu vain metsänomistajien luottamuksella

    Ennallistaminen onnistuu vain metsänomistajien luottamuksella

    Kymenlaakso

    Luonnon monimuotoisuuden vahvistaminen on yhteinen tavoite. Siitä tuskin on metsänomistajienkaan keskuudessa suurta erimielisyyttä. Mutta keinoilla on väliä. Suomen ennallistamissuunnitelmaa valmisteltaessa yksi periaate pitää sanoa selvästi: yksityismailla toimien on perustuttava maanomistajan vapaaehtoisuuteen. Siitä ei saa joustaa.

    Lue lisää
  2. Kansallinen ennallistamissuunnitelma tarvitsee vielä perusteellisen korjauksen

    Kansallinen ennallistamissuunnitelma tarvitsee vielä perusteellisen korjauksen

    Kymenlaakso

    Luonnon monimuotoisuuden vahvistaminen on yhteinen tavoitteemme. Suomalaiset metsänomistajat ovat tehneet sen eteen pitkäjänteistä työtä vuosikymmenten ajan. Metsien luonnonhoitoa kehitetään jatkuvasti, ja vapaaehtoiset suojeluohjelmat ovat osoittaneet, että parhaisiin tuloksiin päästään yhteistyöllä, ei pakolla. Siksi on tärkeää, että myös Suomen kansallinen ennallistamissuunnitelma rakentuu luottamukselle, selkeille pelisäännöille, ennakoitavuudelle ja maanomistajien oikeuksien kunnioittamiselle. Nykyisessä suunnitelmaluonnoksessa nämä tavoitteet eivät vielä täyty.

  3. Paperilaskuihin lisätään toimistomaksu 1.8.2026 alkaen

    Paperilaskuihin lisätään toimistomaksu 1.8.2026 alkaen

    Kymenlaakso

    Mhy Kymenlaakson lähettämiin paperilaskuihin lisätään 1.8.2026 alkaen toimistomaksu. Toimistomaksu on 5 € laskua kohden. Toimistomaksulla katetaan paperilaskun lähetyskulut. Tilaamalla Mhy Kymenlaakson laskut jatkossa e-laskuna tai sähköpostilaskuna paperisen sijaan, säästät aikaa ja vaivaa. Voit kuitenkin olla huoletta, mikäli sinulla ei ole mahdollisuutta tilata e-laskua tai sähköpostilaskua, saat laskut jatkossakin paperisena.