Jaalassa aloitti uusi metsäasiantuntija
kymenlaakso
Kotkan Pernoosta kotoisin oleva Jere Vanhala on aloittanut työt Jaalan alueen metsäasiantuntijana 3.6. Edessä on keskeneräisten hankkeiden läpikäyntiä ja alueeseen tutustumista.
- Odotan innolla tutustumista uusiin metsiin ja uusiin metsänomistajiin, Vanhala tuumaa.
Hän valmistui keväällä 2023 Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulusta metsätalousinsinööriksi ja työskenteli jo ennen valmistumistaan Metsänhoitoyhdistys Keski-Savossa. Vuoden Heinävedellä asustellut Vanhala tekeekin paluumuuton takaisin kotimaakuntaan.
Metsäalasta Vanhala kiinnostui ammattikoulun penkillä, kun hän opiskeli Ruukin ammattikoulussa luonto-ohjaajaksi ja riistanhoitajaksi.
- Siellä opiskellessa totesin, että tämä metsätalouden puoli voisi olla enemmänkin se minun juttuni.
Vanhalan veri vetää tänäkin päivänä riistalle, sillä hän harrastaa metsästystä.
- Kotoa löytyy ajokoira ja tulee jahdattua esimerkiksi kettuja ja jäniksiä. Metsästysharrastus on vanhempien peruja. Lisäksi vapaa-ajalla tulee kalasteltua.
Tähän asti kertyneen kokemuksen perusteella metsäala näyttäytyy uudelle metsäasiantuntijalle erittäin mielenkiintoisena.
- On ala juuri sitä mitä ajattelinkin. Erittäin monipuolista ja sitä kautta myöskin mielenkiintoista. Koko ajan on uutta opittavaa ja asioita, joissa kehittyä.
Metsäalan tulevaisuuden Vanhala näkee myös valoisana.
- Kyllähän metsäalan merkitys tulee säilymään ja kestämään. Suomelle metsä on tärkeä juttu. Toki ilmaston muuttuminen tuo omat haasteensa, mutta sen aika sitten näyttää, mikä on sitten todellisuus, Vanhala tuumailee.
Jaalan alueen metsänomistajille hänellä on selkeä viesti:
- Semmoiset terveiset että jos mikä tahansa metsäasia mietityttää, niin kannattaa olla pienellä kynnyksellä yhteydessä, niin aletaan kattelemaan!
Jeren yhteystiedot löydät täältä>>
Ajankohtaista
Apulanta-metsa istutettiin Kouvolan Aitomäkeen
Kymenlaakso
Apulanta-yhtyeen vuonna 2022 käynnistämä Minusta kasvaa puu -hanke sai uuden merkittävän virstanpylvään lauantaina 16.5., kun neljäs Apulanta-metsä istutettiin Kouvolan Aitomäkeen. Päivän aikana alueelle istutettiin talkoovoimin noin 5000 männyntaimea. Istutustapahtuma kokosi yhteen Apulannan faneja, yhteistyökumppaneita, hankkeen tukijoita, asiantuntijoita sekä luonnonystäviä. Sateisesta säästä huolimatta päivä oli onnistunut ja tunnelmaa leimasivat yhteisöllisyys, käytännön tekeminen ja vahva kokemus siitä, että pienistä teoista voi kasvaa jotain pysyvää.
Uusi lunastuslaki - me pidämme huolen maanomistajan oikeuksista
Kymenlaakso
Metsänhoitoyhdistys Kymenlaakso valvoo aktiivisesti metsänomistajien etua myös suurissa infrastruktuurihankkeissa. Ajankohtainen esimerkki tästä on Fingridin Kyminlinna–Pernoonkoski 110 kV -voimajohtohanke, jonka etenemistä seuraamme tarkasti metsänomistajien näkökulmasta.
Maanomistaja Kouvolassa: Tarkista osuuko kiinteistösi uuden yleiskaavan alueelle
Kymenlaakso
Kouvolan kaupunki aloitti uuden kaavoitushankkeen eli Kouvolan keskeisten alueiden yleiskaava 2050:n valmistelun maaliskuun alussa. Hankkeessa uudistetaan nykyisiä yleiskaavoja ja kaavoitetaan kokonaan uusia alueita. Suunnittelualue on laaja kattaen noin neljänneksen kaupungin koko pinta-alasta. Alueesta noin viidennes on taajama-alueita, noin viidennes maatalousmaata ja yli puolet muita alueita, joista pääosa metsää.
