Uutiset

Ajankohtaista metsäasiaa meiltä teille. Klikkaa lukemaan tuoreimmat Metsänhoitoyhdistysten uutiset.

    1. MTK vahvisti metsänomistajien asemaa – tuloksellinen vuosi edunvalvonnassa

      Valtakunnallinen

      Edunvalvonnan tulokset näkyvät niin lainsäädännössä, veroratkaisuissa, markkinatiedon kehittämisessä kuin metsien käyttöön liittyvien epäkohtien korjaamisessa.

      Lue lisää
      MTK vahvisti metsänomistajien asemaa – tuloksellinen vuosi edunvalvonnassa
    2. Henkilövalintoja tulevassa Mhy Länsi-Suomessa

      Henkilövalintoja tulevassa Mhy Länsi-Suomessa

      Valtakunnallinen

      Metsänhoitoyhdistys Länsi-Suomen fuusioprojekti on edennyt uuden organisaation suunnittelun osalta henkilövalintoihin.

      Lue lisää
    3. Puukaupan kilpailutus kannattaa – oikea ostaja voi nostaa metsänomistajan tuottoa merkittävästi

      Koillismaa

    4. Hannes-myrsky aiheuttanut metsänomistajille miljoonien vahingot – myrskypuiden korjaaminen kannattaa jättää ammattilaiselle

      Hannes-myrsky aiheuttanut metsänomistajille miljoonien vahingot – myrskypuiden korjaaminen kannattaa jättää ammattilaiselle

      Valtakunnallinen

      Joulukuun Hannes-myrsky näkyi lukuisten suomalaisten arjessa. Metsänomistajien metsissä tuhot osuivat erityisesti länsirannikolle. Myrskytuulten lopulliset vaikutukset selviävät luultavasti kesäkuukausien aikana, arvioi asiantuntija.

    5. PUUMARKKINAKATSAUS 1/2026

      Koillismaa

    6. Veroilmoitusaika kuumimmillaan

      Koillismaa

    7. Tarkista Hannes-myrskyn aiheuttamat metsätuhot

      Koillismaa

    8. Myrskytuhopuiden korjuu kannattaa jättää metsäkoneille

      Myrskytuhopuiden korjuu kannattaa jättää metsäkoneille

      Valtakunnallinen

      Hannun ja Hanneksen päivänä 27. joulukuuta puuta kaatui erityisesti läntisessä Suomessa arviolta satoja tuhansia kuutioita. Tarkempi tieto tuhojen laajuudesta saadaan lähiviikkoina.

    9. Toimistot ovat suljettu jouluviikon

      Koillismaa

    10. Käpyjen keräys on päättynyt tältä syksyltä

      Käpyjen keräys on päättynyt tältä syksyltä

      Koillismaa

    11. MTK:n uudet metsätilastot tarjoavat tarkkaa markkinatietoa metsänomistajille 

      MTK:n uudet metsätilastot tarjoavat tarkkaa markkinatietoa metsänomistajille

      Valtakunnallinen

      MTK on uudistanut Metsätilastot-palvelun, joka tuo metsänomistajille ajankohtaista markkinatietoa ja työkaluja puukaupan suunnitteluun. Uudistus sisältää oman sivuston, selkeät ikonit ja monipuoliset datapalvelut, jotka tukevat metsänomistajien päätöksentekoa. MTK Jäsenet mobiilisovelluksessa voi nyt myös vertailla lopputuotemarkkinoita puun hintakehitykseen. Palvelukokonaisuus on kaikkien MTK:n ja metsänhoitoyhdistyksien jäsenten hyödynnettävissä. 

    12. Matti Pesiö aloitti joulukuun alussa

      Koillismaa

    13. Metsänhoitoyhdistyksen jäsen pääsee mukaan metsäsertifiointiin – sitoutumatta yhteen puunostajaan

      Metsänhoitoyhdistyksen jäsen pääsee mukaan metsäsertifiointiin – sitoutumatta yhteen puunostajaan

      Valtakunnallinen

      PEFC-sertifiointi kertoo metsänomistajan sitoutumisesta kestävään metsätalouteen ja vastuulliseen luonnonvarojen käyttöön. Metsänhoitoyhdistyksen kautta sertifiointi hoituu helposti, luotettavasti ja ilman lisäkuluja – samalla tuetaan metsänomistajien yhteistä edunvalvontaa. MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola muistuttaa, että metsänomistajan kannattaa kilpailuttaa puukauppansa eikä sitoutua suoraan yhteen ostajaan, vaikka eri yhtiöt tarjoavat omia PEFC-ryhmiään. 

    2026 © Metsänhoitoyhdistykset

    Tämä sivusto on suojattu reCAPTCHA:lla ja Googlen tietosuojakäytäntö ja käyttöehdot pätevät.