Yhdistyksen uuden valtuuston ensimmäinen kokous ja järjestäytyminen

12.1.2021

Metsänhoitoyhdistys Etelä-Karjalan kaudelle 2021-2024 valittu valtuusto kokoontui ensimmäisen kerran 11.1.2021. Koronarajoituksista johtuen kokous pidettiin etäkokokouksena. Kokouksen asialistalla olivat mm. valtuuston puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten valinta sekä toimintasuunnitelman ja talousarvion läpikäynti ja hyväksyminen toimintavuodelle 2021.

Kokouksen alussa uusi valtuusto sai ensimmäisen kosketuksen niin yhdistyksen toimintaan kuin myös yhdistyksen tarjoamiin palveluihin metsänomistajalle. Tämän lisäksi kerrottiin valtuutettujen vastuista ja velvoitteista. Johtaja Markku Vaarion pitämä kattava esitys avasi näkymää valtuuston jäsenille siitä, minkälaisessa toimintaympäristössä valtuusto tulee nelivuotiskaudellaan tekemään päätöksiä.

Valtuusto teki kokouksessa seuraavat henkilövalinnat. Valtuuston puheenjohtajaksi valittiin Iikko B. Voipio. Hallitukseen valittiin Pekka Kärkäs, Sirpa Monto, Ilpo Kolhonen, Petri Välimäki, Jari Karhu, Juho Luumi ja Jyrki Mattinen. Hallituksen jäsenistä ensimmäisen vuoden jälkeen erovuorossa ovat Ilpo Kolhonen, Petri Välimäki sekä Jari Karhu. Muut hallitukseen valitut ovat erovuorossa kahden vuoden jälkeen. Tarkemmat kuvaukset valituista löytyvät yhdistyksen sivuilta kohdasta Valtuusto 2021-2024.

Henkilövalintojen jälkeen liiketoimintajohtaja Jarkko Ruokonen esitteli toimintavuoden 2021 toimintasuunnitelman sekä talousarvion. Valtuuston ohjaavien kommenttien kera nämä hyväksyttiin.

Seuraavan kerran valtuusto kokoontuu yhdistyksen sääntömääräiseen kevätkokoukseen.